Ana Sayfa Kuruluşlar İyilik Eğitim ve Yardımlaşma Derneği İyilikder Suriye İstişare Toplantısı Gaziantep’te Yapıldı

İyilikder Suriye İstişare Toplantısı Gaziantep’te Yapıldı

0
İyilikder Suriye İstişare Toplantısı Gaziantep’te Yapıldı

İyilikder tarafından organize edilen “Suriye İstişare Toplantısı” Bülbülzade Vakfı ev sahipliğinde Gaziantep’te yapıldı.

Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yaşadığı iller olan; Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay,  Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş, Kilis ve Gaziantep’ten İyilikder temsilcilerinin katılımıyla 15 Ocak Pazar günü istişare toplantısı düzenledi.

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, İyilikder Başkanı İbrahim Bahar, Akadder Başkanı Rabia Aldemir’in yanı sıra bölge temsilcileri ile il ve ilçelerden gelen temsilciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Suriyeli muhacirlere dönük olarak sadece yardımlarla yetinmemek gerektiğini, çalışmaların eğitim, kültür ve sivil toplum alanında da sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

İyilikder Başkanı İbrahim Bahar ise İyilikder’in yeryüzünde adım atılmış her yere iyilik götürmek için kurulmuş bir iyilik ve vicdan hareketi olduğunu belirterek Suriye’ye dönük çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Konuşmaların ardından Suriyeli ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik sürdürülen eğitim çalışmaları, dil kursları, Suriyeli öğretmenlere hizmetiçi eğitimler,  kültürel ve fikri alanda yapılan kitap çalışmaları ve İşrak gazetesi, sivil toplum alanında yapılan çalışmalar ve bölgelerde ve Suriye içinde yapılan yardım çalışmaları ile tadilatı yapılarak eğitime açılan İyilik Okulları değerlendirildi.

İki oturum olarak gerçekleştirilen toplantı; Suriyelilere yönelik eğitim, kültür, sanat, spor ve sivil toplum alanında hayata geçirilecek yeni projeler ve genel değerlendirmelerin ardından sona erdi.