Ana Sayfa Kuruluşlar İyilik Eğitim ve Yardımlaşma Derneği İyilikder Suriye Çalıştayı Gaziantep’te Yapıldı

İyilikder Suriye Çalıştayı Gaziantep’te Yapıldı

0
İyilikder Suriye Çalıştayı Gaziantep’te Yapıldı

İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İyilikder), Suriye faaliyetlerini değerlendirmek üzere Gaziantep’te Suriye Çalıştayı düzenledi.

23 Ekim Pazar günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonu’nda yapılan Çalıştaya Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz ve kurul üyeleri, Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir ve kurul üyeleri, İyilikder Başkanı İbrahim Bahar, Şube Başkanları ile Türkiye’nin her bölgesinden İyilikder gönüllüsü 200 kişi katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan Çalıştayın açılış konuşmasını Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer yaptı. Kaçmazer konuşmasında Suriye Çalıştayı’nın bölge için çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Suriye’deki savaşın başladığı ilk günden bu yana İyilikder olarak özellikle sınır bölgesinde çok ciddi çabalar ortaya koyduk. Yapmış olduğumuz yardımların yanında Suriyeli kardeşlerimizin acılarını acımız, dertlerini dertlerimiz bilmemiz dolayısıyla ortak bir geleceği inşa ediyoruz. Bu savaşın bu kadar süreceğini ve bize yansımasının bu boyutta olacağını tahmin edemedik. Ancak bu 6 yıllık sürede bizler gece gündüz demeden Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmayı kendimize bir ilke edindik.

Ezilmişlerin, yardıma ihtiyacı olanların bu insanların yaptıkları dualar bizi 15 Temmuz’dan korudu ve yolumuza devam ediyoruz. Bize düşen tarihi sorumluluklar var. Bizler bu coğrafyada adaletin, merhametin, insanlığın yaşayacağı bir dünya inşa etmemiz gerektiğini biliyoruz. İyilikder olarak sorumluluklarımızı yerine getirirken, yapmamız gerekirken yapamadığımız birçok şey olduğunu da biliyoruz. Bu Çalıştay bu açıdan çok önemlidir.”

Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz ise, “6. yılına giren Suriye meselesinde zor ve çetin bir imtihan veriliyor. Suriyeli kardeşlerimiz alınları ak, yüzleri ak Müslümanca bir duruş sergileyerek sorumluklarını yerine getiriyorlar. Bizler bu mücadeleye başından beri destek veriyoruz. Bu açıdan bu Çalıştaya çok kıymet verdiğimizi bilmenizi isteriz. Her alanda Suriyeli kardeşlerimizle dayanışma içinde olarak yarının inşasını birlikte hedeflemekteyiz” dedi.

İyilikder Başkanı İbrahim Bahar da, “İyilikder bizim 40 yıldır yaptığımız yardımları ve çalışmaları bir araya getirmek üzere kurduğumuz bir yardım kuruluşudur. Biz gerçekten 40 yıldır var olan bir hareketiz ve insanlara yardımlarımızı sürdürüyorduk. Bu çalışmalarımızı insana dönüştürerek yolumuza devam ediyoruz.

Bizim asıl hedefimiz insanların zaruri ihtiyaçlarını gidermekle birlikte ruhlarını da doyurmaktır. İyilikder gönüllüleri olarak çeşitli illerden buraya gönüllü olarak geldiniz. Allah sizin varlığınızı iyiliklerinizle devam ettirsin. Bu Çalıştay vesilesi ile hayır yolunda çalışmaya gayret edeceğiz. Bu toplantıya katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Selamlama konuşmalarının ardından Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, “Göç Sorununa Yaklaşımımız” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Aldemir sunumunda şu konulara değindi:

“Biz adaletin, merhametin başkentleri kurmuş bir milletiz. Adaletle ismimiz özdeş ve eşteş olmuş, birlikte zikredilmiştir. Tarihimizde garipler, gurabalar Selçuklulara, Osmanlılara ve şimdi de bu ülkeye yüzlerini dönmüştür. Şu an için güçsüz olabiliriz. Ama şu ana kadar hiçbir yetimin, mazlumun kanı, canı elimize değmemiştir. Bugünün dünyasında ve tarihte bir milleti en güçlü kılan şey haklı olmasıdır. Mazlumların duasında yer etmesidir. Mağdurların, mazlumların kendi umutlarıyla beraber dualarına katmasıdır.

Biz gücümüzü Rabbimize dayanarak alırız. Bizim güç telakkimiz haklı olmaktır. Haklı başladığımız mücadeleleri haksızlığa bulaştırmamaktır. Etrafımıza çizilmiş tüm sınırları, mezhebi, meşrebi tüm ötekileştirmeleri bir tarafa bırakarak bu salonda birkaç milletin insanı olarak bir araya geldik. İnsanlığa, vicdana sınır çizemezsiniz. Onun için Hz. Peygamber, ‘şarkta bir insanın canı yansa garptakiler onu hissetmelidir’ diyor. Bizler umut olmak için, ufuk olmak için, çare olmak için bugün dünyanın tüm ülkelerinin mazlumlarıyla aşımızı, ekmeğimizi paylaşıyoruz. Gördük ki aramıza çizilmiş bu sınırların hiçbir önemi yoktur. İnsanlık ortak paydasını yaşatmak için diyar diyar geziyoruz.

Suriyeli kardeşlerimiz bizim akrabalarımızdır. Akrabalık hukukunun sorumlulukları var. Onlar bizim komşularımızdır, komşuluk hukukunun bize yüklediği sorumluluklar var. Onlar bizim insanlıkta ve dinde kardeşimizdir, kardeşlik hukukunun gereğini yerine getirmeliyiz. Bu mesele insanlık mücadelesidir. Hemen yanı başımızda büyük bir soykırım yaşanıyor, büyük bir katliam yaşanıyor. Bu bizim sorunumuzdur. Bu sorunu ortadan kaldıracak büyük bir akla, irfana ihtiyaç var.

Şu an gıda yardımlarımızla, barınma yardımcılarımızla, sağlık yardımlarımızla dünyada iyilik üreten birinci, ülkeyiz. Ama gördük ki, bu, meseleyi çözmüyor. Bizim yardım ettiklerimize İngiliz emperyalizmi kendi fikrini aşılamaya devam ediyor. Bizim tiyatroyu değil de onu kurgulayanı ortaya çıkarmamız lazım.”

Aldemir’in sunumunun ardından İyilikder’in “Suriye’ye Dönük Saha Çalışmaları” konulu panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü Gazi Kılıçparlar yaptı.

Panelde konuşulan konular ve panelistleri ise şöyle;

-Sivil Toplum Tecrübesi ve Kurumsallaşma / Mimberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa

– Yardım ve Yetim Organizasyonları / Talip Çelik – Ahmet Hillo,

-Gençlik ve Sportif Faaliyetler, Kahraman Dinç – Mahmut Nasır

-Geçici Eğitim Merkezleri-İyilik Okulları / Savaş Ahmet Aksu – Mustafa Batran

-Kadın, Aile ve Evde Karakter Eğitimi Çalışmaları / Mesut Aydağ – Fadime Eminoğlu

-Medya Faaliyetleri (Gazete, Radyo, TV, İnternet Çalışmaları) Abdullah Başyiğit / Alaaddin Hüsso

-Sanatsal Faaliyetler ve Basılı Eserler / Mehmet Ali Eminoğlu

-Cerablus ve Azez Yardım Çalışmaları / Muhammi Hassan – Safi Fecr

-Yetim Çalışmaları / Perihan Kaya – Hatice Sohbet

Panelin ardından “Suriye’ye Dönük Farklı Mülahazalar (Neler Yapılabilir?)” ve Yapılan Çalışmaların Toplumsal Boyutu (Nasıl Yaygınlaştırılabilir?)” konulu foruma geçildi.

Forumun moderatörlüğünü Gazi Kılıçparlar yaptı. Bu bölümde Suriyeli misafirlere dönük çalışmalar ve çalışmaların toplumsal boyutu müzakere edildi.

Suriye Çalıştayı, sonuç ve değerlendirmenin ardından sona erdi.