Ana Sayfa Kuruluşlar İyilik Eğitim ve Yardımlaşma Derneği İyilikder Adana Temsilciliği, Başbakan Danışmanı ile bir araya geldi

İyilikder Adana Temsilciliği, Başbakan Danışmanı ile bir araya geldi

0
İyilikder Adana Temsilciliği, Başbakan Danışmanı ile bir araya geldi

İyilikder Adana Temsilciliği, Başbakan Danışmanı Murtaza Yetiş’in başkanlık ettiği “Adana’daki Suriyelilere Yönelik Koordinasyon Toplantısı”na katılarak çalışmalarını anlattı.

Başbakan Danışmanı Murtaza Yetiş ve Adana Valisi Mustafa Büyük’ün başkanlığında düzenlenen Adana’daki Suriyelilere yönelik yapılan çalışmaların ele alındığı Koordinasyon Toplantısı Adana'da eğitim ve yardım faaliyeti yürüten Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcilerinin ve İl Mülki Amirlerinin katılımıyla Adana Valiliğinde düzenlendi.

İyilikder Adana Temsilciliği adına İl Temsilcisi Ramazan Bulut'un da katıldığı Koordinasyon Toplantısında Adana'da varolan mülteci sorunu hakkında değerlendirmelerde bulunularak kurumların farklı alanlarda yaptıkları çalışmalar da gözden geçirildi. sonrası basın toplantısı düzenlendi. Adana’da 130 bin civarında kayıtlı Suriyelinin olduğunu belirten Adana Valisi Mustafa Büyük, 10 bin civarındaki Suriyelinin kampta kaldığını, diğerlerinin de şehrin muhtelif yerlerinde barındıklarını söyledi. Adana’da yaşayan Suriyelilerin, ağırlıklı olarak barınma, gıda, sağlık ve eğitim hizmetlerinin karşılandığını vurgulayan Vali Büyük, "Sosyal ve ekonomik bazı destekler yapılıyor ancak, her şeye rağmen hareketli ve belirli problemleri içinde taşıyan bir kitle olması sebebiyle, verilen hizmetlerin artırılması ve genişletilmesi noktasında ihtiyaçlarımız var.” dedi.

“Türkiye’de 2 milyonu aşkın Suriyeliyi var”

Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Başdanışmanı Murtaza Yetiş, Türkiye'nin, 2011 yılında başlayan Suriye krizinde 2015 yılına kadar yaklaşık 2 milyonu aşkın Suriyeliyi misafir ettiğini belirtti. Suriyeliler için bugüne kadar 7 milyar dolar harcandığını kaydetti.

Dünya ülkelerinin şu anki mülteci akınıyla baş edemez duruma geldiğini belirten Yetiş, "Suriye'den gelmiş Türkiye'de bulunan misafirlerimize dönük daha kalıcı, orta ve uzun vadeli birtakım çalışmaların yürütülmesi ihtiyacı ortaya çıktı. Bu noktada özellikle eğitim, sağlık, sosyal destek ve toplumsal uyum, insani yardımlar, daha mikro düzeyde kalkınmalar, kalkınma projeleri, dini hizmetler gibi birçok farklı alanda bu kitleye dönük toplumsal uyumu sağlamaya yönelik yeni bir takım adımlar atılıyor." dedi.

Başbakan Başdanışmanı Yetiş, bundan sonraki amaçlarının savaşın bir an önce durması ve Türkiye'ye gelen Suriyelilerin ülkelerine dönmelerini sağlamak olduğunu belirtti.