Ana Sayfa Kuruluşlar İyilik Eğitim ve Yardımlaşma Derneği İyilik Okulu Cerablus’ta Eğitime Başladı

İyilik Okulu Cerablus’ta Eğitime Başladı

0
İyilik Okulu Cerablus’ta Eğitime Başladı

Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında terör örgütü DAEŞ’ten temizlenen Cerablus’un en eski okulu, Keçiören Belediyesi ve İyilikder işbirliği ile onarılarak açılışı yapıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Özgür Suriye Ordusunca (ÖSO) terör örgütü DAEŞ’ten temizlenen Cerablus’ta, eğitim hayatının başlaması için son aşamaya gelindi.

Normal şartlarda geçen hafta eğitim öğretime başlanması gereken okulun açılışı, terör örgütü DAEŞ’in binalara verdiği zarar nedeniyle ertelenmişti. Terör örgütünün kontrolünde olduğu 3 yıl boyunca zil çalmayan kentteki 12 okulda tadilat çalışmaları İyilikder tarafından sürdürülüyor.

Çocukların eğitimden geri kalmaması için yaklaşık 10 gün önce harekete geçen Keçiören Belediyesi ve İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Cerablus’un en eski okulu, 43 yıllık eğitim yuvası Şehit Sandık Handavi Okulu’nun tadilatını tamamlayarak eğitime açtı.

Duvarları boyanan, tek kişilik ve renkli sıralarıyla özel okulu andıran okulda; tahtalar yenilendi, basketbol sahaları oluşturuldu. Öğrencilere de sürpriz hediyeler hazırlayan belediye ve İyilikder ekipleri, tüm sıralara tişört, pantolon ve ayakkabının yanı sıra kırtasiye malzemeleri bıraktı.

Ekipler, öğrencilerle buluşması beklenen okulu balon ve Türk bayraklarıyla da süsledi.

İyilikder tarafından yapılan açıklamada Cerablus’ta toplam 12 okulda tadilat çalışmalarının sürdürüldüğü vurgulanarak, kalan 11 okulun yakın zamanda eğitim öğretime yetiştirileceği vurgulandı.