İyilik Okullarında Onarımlar Tamamlandı

0
317

İyilikder, Suriye’nin kuzeyindeki El Bab, Bza’a, Qabasin ve Çobanbeyli’de 4 okulun onarımını tamamlayarak eğitime kazandırdı.

İyilikder, Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Operasyonu ile özgürleşen El Bab, Bza’a, Qabasin ve Çobanbeyli kentlerinde 4 okulun onarımını tamamlayarak eğitime kazandırdı. Binlerce öğrencinin eğitim gördüğü okullardaki resmi açılış Pazar günü yapılacak.

Rejimin yıktığı okulların tadilatını yaptık

İyilikder Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer konuyla ilgili yaptığı açıklamada Suriye’nin kuzeyinde rejimin yıktığı 4 okullun tadilatını yaptıklarını belirterek şunları dile getirdi:

“Savaş mağduru olarak ülkemize gelen kardeşlerimizin ilk günden beri destekçisi olduk, olmaya da devam ediyoruz. İyilikder olarak yurt içinde yardım, yetim, eğitim, barınma birçok alanda yapmış olduğumuz faaliyetlere Fırat Kalkanı Operasyonu ile özgürleşen topraklarda yenilerini ekledik.

Şu an El Bab’da, Bza’a’da, Qabasin’de ve Çobanbeyli’de İyilikder olarak okula gidemeyen çocuklar eğitimsiz kalmasın diye rejimin yıktığı okulları tadilatını yaptık. Buralarda çocuklar eğitime başladı. Bunlar bütün ümmetin çocukları. Bu çocukların eğitimsizliğini ümmetin eğitimsizliği olarak görüyoruz. Eğitim yoksa hiçbir şey yok demektir. Onun için eğitimi önemsiyoruz. Tüm insanlarımızı da bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz.

4 köye konteynır okul yaptık

4 okulun tadilatını bitirdik. Daha önce de Cerablus’ta bir okulun tadilatını bitirmiştik. Bununla beraber 5 okul oldu. Ayrıca okulları yıkılmış 4 köye de 42 metrekare çapında yaklaşık 50 öğrencinin eğitim görebileceği konteynırlar koyduk. Okullarımızın açılışını Pazar günü yapacağız. Bu okullarda öğrenim gören öğrencilerimize 3 bin çanta ve kırtasiye yardımı yapacağız.

Toplam 6 bin 300 öğrenci eğitim görecek

Cerablus’ta; sabahçı bin 400, öğlenci bin 400 çocuk olmak üzere 2 bin 800 çocuk okuyor. Bza’da, Abbasi’de ve Çobanbeyli’de biner çocuk olmak üzere toplam 3 bin çocuk okuyor. Ayrıca köylerde kurduğumuz konteynır okullarda da yaklaşık 5 yüz çocuk eğitim görecek.”