İyilik Okulları Yine Bombalandı

0
İyilik Okulları Yine Bombalandı

İyilikder’in, Suriye’de bulunan “İyilik Okulları”ndan biri, Rus uçakları tarafından iki hafta sonra yine bombalandı.

Muhalifler ve Rus destekli PYD güçleri arasında yaşanan çatışmalarda, Ayndakna bölgesinde Suriyeli öğrencilerin eğitimi için kurulan İyilikder’in “İyilik Okulları” yine bombalandı.

Hatırlanacağı üzere, İyilikder’in Suriye'nin Kefergan bölgesinde yer alan bir okulu 29 Ocak’ta Rusya tarafından bombalanmıştı. Olayda can kaybı yaşanmazken, okulda büyük hasar meydana gelmişti.

Bu olaydan yaklaşık iki hafta sonra Rus savaş uçakları yine bir İyilik Okulunu bombaladı.

Bombardımanda okulun öğrencilerinden biri hayatını kaybetti. Ayndakna ve civardaki iki köyde toplam 16 sivil hayatını kaybederken İyilikder’in okul binasında büyük çapta maddi hasar meydana geldi.

Rus savaş uçakları ve Esad rejiminin, sivillerin tüm yaşam alanları başta olmak üzere okullara saldırıları sürerken, İyilikder’in Suriye’ye yardımları da devam ediyor.

Eğitim alanında Suriyeli çocuklara büyük destek olan İyilikder, bir yandan da bombalanan okullarının yeniden eğitime kazandırılması için çalışıyor.

Eğitim yardımları kapsamında, Arapça’ya çevrilen kitapları ve kırtasiye malzemelerini Suriyeli çocuklara zor şartlar altında ulaştırmaya devam ettiklerini vurgulayan İyilikder, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“İyilikder, tüm dünyanın sessiz kaldığı ve büyük bir insanlık dramının yaşandığı Suriye’ye savaşın başından beri gıda, giyim, sağlık ve eğitim yardımlarını sürdürüyor. Bizler İyilikder olarak, savaş bitene kadar ve Suriye özgürlüğüne kavuşana kadar kardeşlerimizin yanında olacağız. Bu bombardımanlar, İyilik hareketini asla sekteye uğratamaz.”