İyilik Okulları Göz Dolduruyor!

0
İyilik Okulları Göz Dolduruyor!

Yurtiçindeki ve yurtdışındaki yardım faaliyetleriyle adından sıkça söz ettiren İyilikder, İyilik Okulları projesi kapsamında Suriyeli çocuklara yönelik eğitim faaliyetleriyle de göz dolduruyor.

İyilikder, Suriye savaşının başından itibaren, ülkemize sığınan Suriyeli sığınmacılara ayni ve nakdi yardımlarını sürdürüyor.

Derneğin yardımları sadece giyim, gıda, barınma, yakacak, sağlık harcamaları gibi yardımlardan ibaret değil. İyilikder, eğitim konusunda da Suriyeli misafirlere yardımda bulunuyor. Suriyeli misafirlerin okul çağındaki çocuklarının eğitimleri, derneğin en çok önem verdiği konular arasında yer alıyor.

İyilikder, “İyilik Okulları” adını verdiği bir projeyle, Gaziantep’teki Suriyeli öğrencilerin eğitimine katkı sağlamaya devam ediyor. Sadece Türkiye sınırları içinde, kampların yoğun olarak bulunduğu Gaziantep’te değil, Suriye’nin içinde de İyilik Okulları bulunuyor.

Derneğin, Gaziantep’te ve Nizip ilçesinde 18 tane İyilik Okulu bulunuyor. Bu okullar, ilkokul 1. sınıftan başlayarak 8. sınıfa kadar okuyan Suriyeli öğrencilere hizmet veriyor. Okullardaki toplam öğrenci sayısı 10 bini bulmakta. Okullarda 350 öğretmen eğitim veriyor ve öğretmenlerin tamamı Suriyeli. Okullarda müfredat olarak ise Suriye Geçici Hükümetinin müfredatı okutulmakta. 

Kırtasiye malzemesi, okul elbisesi, temizlik malzemeleri gibi malzemeler okullardaki acil ihtiyaç malzemeleri arasında yer alıyor. Ayrıca öğretmenlere ödenmesi gereken cüz’i ücretleri de bu listeye eklemek gerekiyor. Çünkü bu öğretmenler, Suriyeli öğrencilerin eğitimi sekteye uğramasın diye cüz’i maaş alarak hizmet vermekteler.

Derneğin Suriye’deki okullarına gelecek olursak; Suriye’nin içinde 11 tane İyilik Okulu bulunmakta. Bu okulların 4 tanesi Halep’in Kuzeyi’nde,  4 okul Halep’in Batısında,  2 okul Halep’in içerisinde ve 1 okul da  Katme Kampı’nda bulunuyor. Halep çevresindeki okullarda okuyan öğrenci sayısı yaklaşık 5 bin civarında. Öğretmenlerin tamamı yine Suriyeli öğretmenlerden oluşmakta ve sayıları 200’ü bulmakta.

Halihazırda Suriye içinde Halep, İdlip ve Hama başta olmak üzere 100 okulun projesi ve ön çalışması yapılmış durumda. Bu okulların açılabilmesi için tamir ve tadilatının yapılması, çocuklara kırtasiye, kitap yardımı, önlük gibi kıyafet yardımı yapılması gerekiyor. Ayrıca okullarda hizmet veren öğretmenlerin maaşlarının ödenebilmesi için de desteğe ihtiyaç var.

Malum, İyilik Okulları’nın ayakta kalması bağışlarla mümkün.

İYİLİK OKULLARI’na aşağıda isimleri yazılı kanallarla irtibata geçilerek katkıda bulunulabilir:

https://iyilikder.org.tr/onlinebagis/#Projeler online bağış ekranından SURİYE İYİLİK OKULLARI sekmesini tıklayarak, bilgilerinizi eksiksiz doldurup kredi kartınızla yüksek güvenlikli ödeme sistemi ile bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ya da:

KUVEYTTÜRK                     : TR12 0020 5000 0061 8751 7000 03

VAKIFBANK                         : TR12 0001 5001 5800 7301 2169 83

Nolu hesaplara Havale/EFT ile de yardımlarınızı ulaştırabilirsiniz. Havale/EFT açıklamasına telefon numaranızı ve açıklama kısmına SURİYE İYİLİK OKULLARI yazmayı unutmayınız. Ayrıntılı Bilgi ve diğer sorular için 0212 534 68 25 nolu numarasını arayabilirsiniz.