Ana Sayfa Kuruluşlar İyilik Eğitim ve Yardımlaşma Derneği İyilik Gönüllüleri Yemen’e Destek İçin Buluştu

İyilik Gönüllüleri Yemen’e Destek İçin Buluştu

0
İyilik Gönüllüleri Yemen’e Destek İçin Buluştu

İyilikder Gaziantep Şubesi, Yemen’deki insani drama dikkat çekmek ve yardım toplamak amacıyla Yemen’e Destek Buluşması düzenledi.

İyilikder Gaziantep Şubesi, Yemen’de yaşanan insani drama dikkat çekmek ve oradaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere yardım toplamak amacıyla Yemen’e Destek Buluşması düzenledi.

24 Aralık Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlenen buluşmaya İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, Bülbülzade Vakfı Başkan Yardımcısı Yunus Atilla Hamallar, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda iyilik gönüllüsü katıldı.

İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik programın açılışında yaptığı konuşmada Yemen’deki insanlık dramına dikkat çekerek; “Yemen’de yaşanan bu sıkıntılar, bu ölümler, hastalıklar bunların tamamı yüreğimizi yakıyor. Müminler kardeştir diyoruz. Bir Müslümanın ayağına diken batsa diğer Müslümanın içinin acıması gereken bir dine mensubuz. Bizler İyilikder olarak 2017 yılından bu tarafa Yemen’e yardım yapıyoruz. Bizler ne kadar fazla yardım toplarsak, o insanların yarasına merhem olursak kendimizi o kadar mutlu hissedeceğiz. Bunun için okullarda gıda kermesleri yapacağız. Buradan gelen nakdi yardımları Yemen’e göndereceğiz. Yine Bem-Bir-Sen Sendikasıyla gıda kermesi yaparak gelirlerini Yemen’e göndereceğiz. İyiliğin azı çoğu olmaz. Oradaki kardeşlerimize derman olacak yardımları göndermek istiyoruz” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Özmantar, Yemen’in tarihi sosyo-kültürel yapısı ve şu anda devam eden iç savaşla ilgili “Yemen’in Dünü Bugünü Yarını” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

“İman Yemen’dedir“

Özmantar sunumunda şu ifadelere yer verdi; “Yemen deyince Filistin’den, Arakan’dan, Eritre’den, Doğu Türkistan’dan farklı bir yürek sızımız oluyor. Neden derseniz? Bu coğrafya çok mahzun bir coğrafya, bu coğrafya tarih boyunca çok ciddi sıkıntılar yaşamış. Mesela efendimizin çok bilinen birkaç hadisi şerifi var. Peygamberimiz eliyle Yemen’i işaret etti ve dedi ki; “İman işte şurada, Yemen’dedir.” Acaba neden Yemen’dedir dedi? Bir başka hadisi şerifte; “Size Yemen halkından birileri geliyor. Onlar ince yürekli insanlardır. Kalben çok hassastırlar. İman Yemenlidir, hikmet Yemenlidir.”

Yemen deyince niçin kalbimiz titriyor? Bunun farkına varmamız gerekiyor. İslam tarihine baktığımız zaman Yemen’le en ufak bir çarpışma olmaksızın Yemen’in tamamı Müslüman olmuştur. Ve Yemen’den çıkan insanlar bu dinin şehirli yönüdür. Çünkü Yemen tarihin en eski şehirlerinin olduğu bir yerdir. Bugünkü apartman tarzının milattan önce binlere kadar varan tarihi geçmişi Yemen’dedir. Bu kadar önemli bir yerden bahsediyoruz Yemen derken. Yemen Arapların şehirli yüzüdür, medeni yüzüdür. Yemen tahrip edildiği zaman aslında neyin tahrip edildiğini çok iyi anlamış oluyoruz. Biliyorsunuz Fil Suresinin hikâyesinde de Yemen vardır. Nedir hikâye? Yemen’e hâkim olmak isteyen iki egemen güç egemenliklerini dünya üzerinde ispat etmek için Yemen’i satranç tahtası olarak kullanmak istiyorlar. Ashabul Uhdud, Yemen’in ateşperest Sasanilerin hükümranlığı döneminde geçiyor.

Şu anda kirli bir savaş var Yemen’de

Yemen biz Müslümanların, ırkımız, coğrafyamız ne olursa olsun yürek telini en çok titreten yerdir. Şu anda kirli bir savaş var Yemen’de. Acaba neler oluyor?

Yemen dünyanın en işlek deniz yolları üzerinde bulunur. Buraya kim sahip olursa geçiş konusunda o üstünlüğe sahip olur. 1990 yılında hayırlı bir iş oldu. Güney ve Kuzey Yemen birleşme kararı aldı ve kuzey Yemen’in devlet başkanı Ali Abdullah Salih ülkenin başkanı seçildi. Fakat başa gelir gelmez müthiş bir mezhepçilik yapmaya başladı. Yönetimde bulunan bütün Zeydileri yönetimden uzaklaştırdı. 2004’e gelince Zeydileri yok sayan yönetime seslerini yükseltiyorlar. Ancak 2007 yılında siyasi baskılarla bu anlaşmazlık gideriliyor. Ancak 2008 yılında ayaklanmalar sık sık tekrar ediyor.

Bu arada devrimi ihraç etmek isteyen İran rejimi Zeydileri bu iş için biçilmiş kaftan olarak görüyor. Bu işin bir tarafı siyasi baskılar olsa da İran’ın bu konuda çok ciddi bir taraf olduğunu itiraf etmek gerekiyor. 2012 yılına gelindiğinde Ali Abdullah Salih istifa etmeye zorlanıyor. Arap Baharı yıllarıdır artık… Ali Abdullah Salih iktidarı bırakıyor ve Husi militanları tarafından öldürülüyor. Ali Abdullah Salih’in yerine Mansur Hadi seçilir. Ancak istifa ederek Suudi Arabistan’a sığınır. Ancak Suudi Arabistan’da istifa etmediğini söyleyerek görevinin başında olduğunu söyler. Daha sonra 9 Arap ülkelerinden oluşan koalisyon kararlılık operasyonu başlatılıyor. Ancak sivil halka hiçbir yardım ulaşmasına imkân vermiyorlar.

Bu kampanya 15 Ocak tarihine kadar sınırlıdır. Ve sadece nakdi ödemeler kabul ediliyor. Ayrıca kumbara dağıtımı gerçekleştireceğiz. Bunları Talip abiye vereceğiz inşallah onlar da bizzat götürüp teslim edecek.”

Gecenin sonunda Yemen’e ulaştırılmak üzere nakdi yardım toplandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.