İYİLİK ELÇİLERİMİZ AFRİKA’DA

0
236

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) “2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programına” katılan 10 Gönüllü öğrencimiz Afrika’ya kavuştu.

Program kapsamında küresel gönüllülük bilinci kazandırmak amacıyla 200 üniversite öğrencisi, Libya, Cezayir, Tunus, Etiyopya, Somali, Tanzanya, Kenya, Senegal, Gine, Kamerun, Nijer, Çad, Sudan, Burkina Faso, Gana, Uganda, Ürdün ve Lübnan olmak üzere 18 Afrika ülkesine gönderildi.

TİKA’nın düzenlemiş olduğu tecrübe paylaşımı programına öğrencilerimizden Gaziantep Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü Öğrencisi Abdullah Başyiğit Kenya’ya, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Bölümü Öğrencisi Adem Sarı Cezayir’e, Kars Kafkas Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencisi Ahmet Değer Sudan’a, Malatya İnönü Üniversitesi PDR Bölümü Öğrencisi Enes Katıksız Gana’ya, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi Hüseyin Fadullah Ateşçelik Senegal’e, İstanbul Bilgi Üniversitesi Fizyoterapi Öğrencisi M.İkbal Gezer Çad’a, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğrencisi Yusuf Gündüz Somali’ye, Kayseri Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Ömer Faruk Dönmez Burikina Faso’ya, Şanlıurfa Harran Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğrencisi Muhammet Şerif Fırat Lübnan’a tecrübelerini paylaşmak üzere gittiler.

Bu ülkelerde TİKA ve yerel sivil toplum kuruluşları tarafından belirlenen okul, yetimhane, kütüphane ve ibadethane gibi mekanların tadilat, tamirat ve donanım malzemelerinin sağlanmasına ilişkin proje uygulamalarına katılacak öğrenciler, sosyal, kültürel ve insani yardım aktivitelerinde de bulunuyorlar. Öğrenciler ayrıca kalkınma proje uygulamalarının içerisinde yer alarak yaşayarak öğrenim gerçekleştirecekler.

Program çerçevesinde Afrika’nın muhtelif bölgelerine giden öğrencilerimiz duygu ve düşüncelerini paylaşırken şu ifadeleri kullandılar;

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğrencisi Yusuf Gündüz “TİKA'nın Uluslararası yapmış olduğu projelerin sorunlara ürettiği çözümleri yakından deneyimleyeceğiz. Bizler Somali’de yetim kardeşlerimiz ile bir araya gelip yetimhane onarımında ve tadilatında görev alacağız. İnanıyorum ki ekip olarak birçok hayırlı iş yaparak Ülkemize döneceğiz bizlere bu imkanları tanıyanlara canı gönülden teşekkür ediyor bu faaliyetlerin artarak çoğalmasını temenni ediyorum.” dedi

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi Hüseyin Fadullah Ateşçelik programa Elazığ'dan katıldığını belirterek, “TİKA'nın ümmet coğrafyasında gerçekleştirmiş olduğu projelerinden birinde yer almak beni fazlasıyla sevindirdi. Açıkçası Senegal’i çok merak ediyordum şimdi Senegal’de güzel işler peşindeyiz. Renklerin birer ayet olduğunu bir kez daha bizlere hatırlatan Rabbime hamd ediyorum. Türkiye’ye dönüşümüzde inşallah duygu ve düşüncelerimi bir yazıya dökerek sizlerle paylaşmak beni onure edecektir.” diye konuştu

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Bölümü Öğrencisi Adem Sarı duygularını dile getirirken "Tecrübe Paylaşım Programı ile mazlumların yanında olma, onlarla bir şeyler paylaşmak ve buralarda kalıcı izler bırakmak ne kadar güzel bir duygu anlatamam. Daha yaşanabilir bir dünyanın olması adına tüm insanlığa örnek olacak bu proje gerçekten harika. Bizlerin buralara gelmesine vesile olan Anadolu Öğrenci Birliği ve TİKA’ya teşekkür ediyorum.” dedi.

TİKA'nın koordinasyonunda THY, AA ve TRT'nin iş birliğinde düzenlenen "2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı" Anadolu Öğrenci Birliği, Anadolu Gençlik Derneği, Misafir Derneği,Türkiye Gençlik Vakfı, Uluslararası Genç Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Siyasallar Vakfı, Yeni Dünya Vakfı, Kalem Derneği ve EBSAD sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) ortaklaşa gerçekleştiriliyor.