İstişare Sohbetlerimiz Başladı

0
İstişare Sohbetlerimiz Başladı

Bülbülzade Vakfının aylık olarak düzenlediği, ülke ve dünya gündeminden konuların müzakere edildiği istişare sohbetleri başladı.

Bülbülzade Vakfının aylık olarak düzenlediği, ülke ve dünya gündeminden konuların müzakere edildiği istişare sohbetleri başladı.

Vakfımızın 4 yıldır aylık olarak düzenlediği istişare sohbetleri başladı. Geçen yıl; Değişen dünya ve İslam, İslam coğrafyası, Adanmışlık ruhu, Mülkiyet ve Gücün Ahlakı, Güçle imtihanımız, Küreselleşme, Medeniyet, Modernizm ve Gelenek, Şehir ve Şehirlilik, Süreç ve kriz yönetimi, Verimlilik, planlılık ve zaman yönetimi, İnsan ilişkilerinde hikmet, Aile merkezlilik, Değer eksenlilik ve insan odaklılık, Peygamber algımız ve vahiyle olan muhataplığımız, İslamcılık, cemaatler ve çağdaş fikir akımları, Siyaset ve Devlet telakkisi gibi konuların ele alındığı istişare sohbetlerinde bu senenin ilk konusu "Yüzyıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa" masaya yatırıldı.

23 Kasım Pazartesi günü yapılan ilk oturuma Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren 22 komisyonda çalışmalara aktif olarak katılan yaklaşık 133 komisyon üyesi katıldı.

BEKAM başkanı İbrahim Özmantar’ın moderatörlüğünde yapılan programda Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir tarafından "Yüzyıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa" başlıklı sunum yapıldı. Aldemir sunumunda; Türkiye'nin yeniden kendi dinamiklerine yaslanarak kendini keşfetmesi gerektiğini belirttiği konuşmasında; “Ümmetin son birkaç yüzyıldır içerisine düştüğü zihniyet krizinden çıkması lazım. Müslümanları mahkûm eden psikolojik zincirleri kırmak, Müslüman aydınların,  âlimlerin ve entelektüellerin yükümlülüğüdür. Bundan sonra tevhid, kardeşlik ve adaletin kendisinde temsil edildiği doğru bir İslami hayata ulaşabiliriz. Biz Müslümanlar; Kürdü ile Türkü ile Arabı ile bin yılı aşkındır bu toprakların kurucu iradesiyiz. Bu bilinçle yeni süreci ele almalıyız. Aksi halde bedeli ağır ve yıkıcı olan diyalogsuzluk süreçleri, İslam dünyasını istikrarsızlaştırmaya devam ediyor olacak” dedi.

Sunumun ardından müzakereler kısmına geçildi. Bu kısımda Yüzyıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa konusu katılımcılar tarafından müzakere edildi.

Program yapılan müzakerelerin ardından sona erdi.