Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj

İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj

0
İstikrar Spor Kulübü Başkanı ile Röportaj

Bülbülzade Vakfı Basın Koordinasyon Merkezi, İstikrar Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Rahmi Açıkkol ile kulübün faaliyetleri hakkında konuştu.

İstikrar Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Rahmi Açıkkol ve İstikrar Güreş Kulübü Antrenörü Mustafa Kemal Dağcı, İstikrar Spor Kulübü’nün sportif faaliyetleri hakkında Bülbülzade Vakfı Basın Koordinasyon Merkezi’ne konuştu.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Hüseyin Rahmi Açıkkol. İstikrar Spor Kulübü’nün Başkanıyım. İstikrar Spor Kulübü 2012 yılında, İstikrar Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü olarak kuruldu. Spor kulübü olarak Bülbülzade Vakfı’nın çatısı altında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İstikrar Spor Kulübü’nün kuruluşundaki amacınız neydi, hangi branşlarda faaliyetler yürütüyorsunuz?

Özellikle gençlere yönelik, gençlerin ahlaklı birer sporcu olması için kurulmuş bir kulübüz. Kulüp olarak kuruluşumuzu tamamladıktan sonra branşlarımızı açmaya başladık. Şu anda 12 branşta spor kursu ve eğitimlerimiz devam ediyor. Bu branşlar; futbol, basketbol, ata sporumuz olan güreş ve güreşte de özellikle geleneksel sporlar dalı olan Aba Güreşinde faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Ayrıca Taekwondo, judo, kick boks, karate, muay thai, aikido, wushu gibi branşlarda çalışmalarımız var. Bu dallarda da lisanslı sporcularımız bulunuyor. Başta söylediğim gibi bizim ana branşlarımızdan bir tanesi güreş. Özellikle Gaziantep çevresinde son derece verimli bir alan var güreş konusunda.

Biraz da tesisleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi içinde bulunan tesislerimizde; fitness salonu, kapalı yüzme havuzu, Uzakdoğu sporları, basketbol ve voleybol sporlarının yapıldığı üç salon mevcuttur.

Anladığım kadarıyla sporun yanında milli-manevi değerlere de önem veriliyor. Bu anlamda ne gibi çalışmalarınız var?

Özellikle gençlerimizin uyuşturucu ve kötü alışkanlık gibi davranışlardan uzak kalmaları noktasından yola çıkarak manevi motivasyonu ve milli şuuru yüksek sporcular yetiştirmek istiyoruz. Bunun için sporcularımızla bire bir ilgileniyor, sorunlarını dinleyip nasihatler ve hasbihaller gerçekleştiriyoruz. Tabiî ki bunun yanında ulusal ve uluslararası derece yapan, sporcular yetiştirmeyi de hedefliyoruz.

İstikrar Spor Kulübü ile ne zamandan beri çalışıyorsunuz, güreşin hangi dallarda çalışmalarınız var?

2015 yılı nisan ayından itibaren İstikrar Spor Kulübü ile bir birlikte çalışmaya başladım. Kulübümüzde hem minder güreşi dediğimiz; serbest sitil ve grekoromen sitil ile birlikte, geleneksel spor dallarından olan kapışmalı aba güreşi, aşırtmalı aba güreşi ve kısa şalvar güreşleri dallarında da çalışmalarımız devam ediyor. Geçen yıl okullar arası müsabakalarda şu an sayamadığımı birçok derece aldık. İnşallah 2016-2017 sezonunda da bu başarımızı devam ettirmek istiyoruz.

İstikrar Güreş Kulübü olarak kazandığınız derecelerden bahseder misiniz?

2015-2016 güreş sezonunda yapılan iki Türkiye Şampiyonasında derecelerimiz var. İlki 15-16 Ekim’de Kahramanmaraş’ta yapılan Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonasında 6 tane madalya alarak İstikrar Spor Kulübü adına büyük bir başarı elde ettik.

Bundan bir hafta sonra 23 Ekim’de Hatay’da yapılan Kapışmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonasında ise bir birincilik bir de ikincilik olmak üzere iki tane madalya daha alarak başarımızın tesadüf olmadığını göstermiş olduk. Bunun yanında ülkemizdeki güreş sporuna sporcu kazandırmaya devam ediyoruz. Bu anlamda sporcularımızı elimizde tutmayıp çocukların geleceğini düşünerek en iyi yerlere gelmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl Reşit Doğan öğrencimizi Kayseri Şeker Spor Kulübüne transfer ettirdik.  Böylelikle çocuklarımızın geleceğine de katkıda bulunuyoruz.

Güreşin hangi branşlarında çalışmalarınız var?

Minder güreşlerinde serbest ve grekoromen sitil olarak devam ediyoruz. Bu sporu yapanlar iyi bilir ikisi de minder sporudur. Tabi çayır sporu dediğimiz, karakucak, aşırtmalı aba güreşi, kapışmalı aba güreşi ve bunun yanında kısa şalvar güreşleri branşlarında çalışmalarımız devam ediyor.

İstikrar Güreş Kulübü olarak şu anda 70 tane lisanslı sporcumuz var. Kategori olarak minikler, yıldızlar ve gençlerde mücadele ediyoruz. Haftada altı gün antrenman yaparak yarışmalara hazırlanıyoruz.

Biraz önce başkanında dediği gibi kulüp olarak sadece başarı odaklı çalışmıyorsunuz anladığım kadarıyla?

Bizim en büyük duyarlılığımız çocuklarımızın insani bilinçle kötü alışkanlıklardan korunması. Kendimize hedef kitle olarak seçtiğimiz bir bölgemiz var, Merveşehir bölgesi. Buradan ve diğer dezavantajlı bölgelerden gelen gençlerimizden güreşçilerimizi seçiyoruz. Gençlerimizi bu şekilde sporla iştigal etmelerini sağlayarak diğer kötü alışkanlıklardan uzak tutmayı hedefliyoruz.  Yaş olarak sporcularımızı 1996 doğumlu çocuklardan seçiyoruz. Biraz önce de söylediğim gibi haftada 6 gün antrenman yaparak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Son olarak Güreş Kulübü olarak hedeflerinizden bahseder misiniz?

En büyük hedefimiz milli takıma sporcular göndererek, Avrupa ve dünya şampiyonu güreşçiler çıkarmak. Ülkesini seven bir insanın en büyük arzusu bayrağını dalgalandırarak ülkesine ve milletine madalyalar kazandırmaktır. En büyük amacımız budur.

Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

.