İstanbul'dan Suriye'ye Bin Selam

0
183

Suriye Halkı ile Dayanışma Platformu üyeleri Suriye’deki olayları protesto etmek amacıyla, cuma namazı çıkışı Beyazıt Camisi önünde toplanarak Şehit edilen kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kıldılar.

Baas diktatörlüğüne karşı direnen Suriye halkıyla dayanışmak, şehit düşen kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılmak ve Esed rejimini protesto etmek için Sivil Toplum Kuruluşları bugün Beyazıt Meydanı’ndaydı. Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla Cuma namazında Beyazıt Camii’nde toplanan Müslümanlar, namaz sonrasında Baas diktatörlüğünü telin ettiler.

Anadolu Platformu, Özgür-Der, İHH, Mazlumder, Medeniyet Derneği, Araştırma Kültür Vakfı, Akabe Vakfı, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Hikmet Vakfı, Gençlik-Der ve İmkan-Der gibi birçok Sivil Toplum Kuruluşunun desteklediği etkinlik Beşir Eryarsoy’un, Suriye’de şehit edilen kardeşlerimiz için kıldırdığı gıyabi cenaze namazı ile başladı.

”Dün Hama bugün Humus, katliam sürüyor, Suriye halkı direniyor” ve ”Baas diktası yıkılacak İslami direniş kazanacak” pankartları açan katılımcılar, ”Zulme Karşı Omuz Omuza”, ”Allah’ın Yardımıyla Zafer Yakındır” şeklinde dövizler taşıdı.

Suriyelilerin de katıldığı protestoda, Suriye Halkı ile Dayanışma Platformu adına açıklama yapan Ramazan Kayan,”Suriye direnişimiz, yeniden dirilişimizin ispatı olmuştur ve bu ümmet, emperyalist güçlerden hesap sorma sürecine girmiştir. Küresel direniş, zalimlerin, zorbaların, sömürgeci güçlerin sonunu hazırlamaktadır” dedi.

Hama’yı, Dara’yı, Humus’u, Şam’ı, Halep’i selamlamak için bir araya geldiklerini belirten Kayan, sözlerine şöyle devam etti:

”Bu ümmet, sorunların çözümünü Birleşmiş Milletlere (BM) havale etmeyecektir. Çözüm BM’de değil, birleşmiş olan yüreklerinizdedir. Çözüm, Washington’da değil, Moskova’da değil, sıkılmış olan yumruklarınızdadır. Çözüm sizsiniz, çare sizsiniz. Allah’ın yardımı sizinle olacaktır.”

Ramazan Kayan, direnişin arkasında başka şeyler arayanları kınadıklarını da ifade ederek, ”Bu direniş bize şunu öğretti; İslam’ın altıncı şartı direniştir, yedinci şartı özgürlüktür, sekizinci şartı şahadettir” dedi.

Kayan, Suriye’de oluk oluk kan akarken komplo teorileriyle direnişin arkasında başka şeyler arayanlara acıdıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

”Suriye’de her gün oluk oluk kan akıyor, sekiz bin kardeşimizi kaybettik. Hanım kardeşlerim, harekete geçme zamanı gelmedi mi? Nerede kermesleriniz, nerede yüzükleriniz, nerede küpeleriniz? Gün bugündür. Kardeşlerimizin derdine ortak olma günüdür. Sekiz bin canı kaybettik. Yetmiyor mu? Sivil toplum örgütlerimiz, cemaatlerimiz, imanımız bizi ne zaman harekete geçirecek?”

Suriye’den gelen Hatem Tabşi de, Suriye halkının yanında oldukları için Türk halkına ve Türk hükümetine teşekkür ettiklerini söyledi.

Tabşi, konuşmasına şöyle devam etti:

”Bu Hama’da işlenen ilk katliam değildir. Daha önce aynı rejim 1964 senesinde Sultan Hasan Camisi’nde direnen ve camiye sığınan insanları insanları bombaladı ve camiyi üzerlerine yıktı. O günlerde muazzam bir medya karartması vardı. Sizin gibi özgürler, özgürlük savaşçıları Hama’da olup bitenlerden haberdar olmuyordu. Ancak bugün hepimiz orada olup bitenlerden haberdarız. Rakamlar abartılıyor demeyin. Şu anda 20 binden fazla şehidimiz var. Tutuklanan insanların çoğu işkence altında canlarını tekrar Allah’a veriyorlar.”

70 bin üzerinde tutsağın da bulunduğunu dile getiren Tabşi, ”Şu anda aklın ermeyeceği işkence çeşitlerine maruz kalıyorlar” dedi.

Tabşi, yaşlılar, çocuklar ve kadınların da eziyet gördüklerini ifade ederek, Suriye halkının, Türk halkının desteğini unutmayacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Rüştü İzgören’in öncülüğünde yapılan duaya hep bir ağızdan “âmin” diyen topluluk eylem boyunca tekbirler getirdi ve şu sloganları attı: “İstanbul’dan Humus’a Direnişe Bin Selam!” “Ya Allah Menne Ğayrak Ya Allah” “Yaşasın Suriye İntifadası!” “Lebbeyk, Lebbeyk, Lebbeyke Ya Allah!” “Katil Rusya Suriye’den Defol!” “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol!” “Eş’şab, Yurid, İskat’en Nizam!” “Katil Esad Suriye’den Defol!” “Hama’ya, Humus’a Direnişe Bin Selam!”

Katılımcılar 10 yaşındaki Suriyeli Nur Avvad’ın okuduğu şiirin ardından dağıldı.

İstanbul’da son yıllarda yaşanan en soğuk havaya denk gelmesine rağmen önemli oranda katılımın olduğu eylemde “Esed Diktası Yıkılacak, Suriye Halkı Kazanacak!” “Katil Rusya Suriye’den, Katil ABD Ortadoğu’dan Defol!” “Katil Baas Ordusuna Karşı Yaşasın Suriye Halkının Özgür Ordusu” “Zulüm, Katliam, İşkence Karşısında Susmak, Baas Despotizminin Suçuna Ortak Olmaktır!” vb. yazılı pankartlar açıldı. Ayrıca “İnsanlık Onuru Suriye’de Ölmesin!” “Golan İşgal Altında, Esad’ın Tankları Dera’da, Humus’ta, Hama’da!” “Kerbela’yı Tarihte Arama, Zamanın Kerbelası Hama’da!” “Suriye’ye Özgürlük Direnişle Gelecek” “Baas Despotizmine de, Emperyalist Müdahaleye de Hayır!” yazılı dövizler taşındı.