Ana Sayfa Kategoriler Haberler İstanbul'dan Müslüman Kardeşler'e Selam

İstanbul'dan Müslüman Kardeşler'e Selam

0
İstanbul'dan Müslüman Kardeşler'e Selam

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşlere destek ve darbecileri telin için Fatih Camii’nde buluşan binlerce kişi Cuma namazı sonrasında hep birlikte Saraçhane Parkı’na yürüdü.

Eyleme katılan binler Mursi’ye ve Müslüman Kardeşlere destek verirken yine sloganlarla darbecileri, İsrail ve ABD’yi telin ettiler. Mısırlı Müslüman Kardeşlerin bu darbeyi alnının akıyla atlatabileceğine olan inançlarını ortaya koydular.

Birçok Sivil Toplum Kuruluşu’nun destek verdiği eylemde Anadolu Platformu’ndan Ahmet Çamurluoğlu, Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İnsan ve Medeniyet Hareketi’nden İdris Şekerci, , Araştırma ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Şemsettin Özdemir ve Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak ve Müslüman Kardeşler’den Mahmud Salim birer konuşma yaptılar.

İlk olarak söz alan Rıdvan Kaya, konuşmasında Mısır’daki darbenin, hukuksuzluğun ve zorbalığın karşısında güçlü bir direniş olduğunu dile getirdi. Darbecilere boyun eğmeyen İslami hareketin örnek oluşturduğunu söyleyen Kaya, Müslüman Kardeşlerin bu duruşuyla ümmetin iftihar etmesi gerektiğini belirtti. Kaya, İhvan-ı Müslimin’in Seyyid Kutupların, Hasan el-Bennaların cesur tavrını bir kez daha bütün dünyaya gösterdiğini vurguladı.

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mısır halkının Tahrir’de dahil birçok meydanı doldurduğunu ifade etti. Halkın cuntaya boyun eğmediğini ve eğmeyeceğini söyleyen Yıldırım ABD ve İsrail kuklası Sisi’nin zor durumda kaldığını ve orduda kopmalar yaşandığını belirtti. Sisi ve diğer muhalefetin Mursi ile tekrar görüşmek zorunda kaldığını dile getiren Yıldırım son olarak Mısır ordusuna seslenerek “Esas saldırmanız gereken yer İsrail’dir, adam olun da halka silah tutmayın!” dedi.

İMH’den İdris Şekerci, yaptığı konuşmada egemen güçlerin demokrasiye helvadan yapılan putlar gibi baktığını ve gerektiğinde ortadan kaldırdığını ifade etti. Halka rağmen zulüm ile abat olunamayacağını belirten Şekerci tuzak yapanların tuzaklarının Allah tarafından bozulacağını belirtti ve Mısır halkı için temennilerde bulundu.

Anadolu Platformu adına konuşan Ahmet Çamurluoğlu, canını ortaya koyarak dik duran Mursi’ye ve onuruna sahip çıkan Mısır halkına selam ederek başladığı konuşmasında darbenin Mısır’daki Müslümanlara yapıldığını vurguladı. Müslümanların duruşlarının Amerikan Emperyalizmini korkuttuğunu dile getiren Çamurluoğlu direnen Mısır halkının zafere ulaşacağını belirtti.

AKV Başkanı Şemsettin Özdemir, Mısır’da ordunun halka silah çekmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Özdemir, Mursi iktidarının meşru olduğunu ifade ettiği konuşmasında Türkiyeli Müslümanların darbeyi destekleyemeyeceğini ifade etti.

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, konuşmasına “”Mehmedim sevinin başlar yüksekte/Ölsek de sevinin eve dönsek de!” dizelerini okuyarak başladı. Mısır’da tüm meydanların Mursi destekçileri tarafından doldurulduğunu ve Mısır ordusunun büyük bir karışıklık yaşadığını belirten Dilipak ordunun için ayrılmalar yaşandığını ve cumhurbaşkanlık sarayının Mossad kontrolündeki özel güçler tarafından korunduğunu ifade etti. Sisi’nin Mursi ile görüşüp onu kendi rızasıyla görevi bırakmaya ikna etmeye çalıştığını fakat Mursi’nin kesin bir dille reddettiğini vurgulayan Dilipak muhalefetin köşeye sıkıştığını dile getirdi.

Müslüman Kardeşler de Eylemdeydi

Eylemde Müslüman Kardeşler’i temsilen bir konuşma yapan Mahmud Salim Mısır’ın özgür insanların direnişi bırakmayacağını ve darbeye karşı dik duracaklarını ifade etti.

“Müslüman Kardeşlerin Yanındayız!”

Türkiyeli Müslümanlar imzası ile yapılan eylemde “Mısır’da Darbenin Karşısında, Müslüman Kardeşlerimizin Yanındayız!”, “Zorbalık ve Hukuksuzluk Yenilecek! İslami Direniş Kazanacak!”, “We Support The Resistance of Our Muslim Brothers in Egypt!” yazılı pankartlar açılırken taşınan dövizlerle “İslami Hareket Engellenemez!” mesajı verildi.

“İslami Hareket Engellenemez!”

Mısır, Filistin, Özgür Suriye ile Tevhid bayraklarının taşındığı eylemde “Defol Sisi, Seninleyiz Mursi!”, “İslami Hareket Engellenemez!”, “Seyyid Kutup, el-Benna, Selam Olsun İhvan’a!”, “Paşaların Tankı Susturamaz Halkı!”, “Uyan, Diren, Özgürleş!”, “Tevhid, Adalet, Özgürlük!”, “İşbirlikçi Zalimler Hesap Verecek!”, “Katil İsrail, Katil ABD!”, “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol!” sloganları atıldı.