Ana Sayfa Kuruluşlar Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı İstanbul'da Rabia Yürüyüşü

İstanbul'da Rabia Yürüyüşü

0
İstanbul'da Rabia Yürüyüşü

İstanbul halkı Mısırlı kardeşlerine destek yürüyüşünde bir araya geldi.

Rabia Platformu adı altında bir araya gelen AKDAV ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının organizasyonuyla düzenlenen yürüyüşte STK üyeleri Saraçhane Parkı’na yürüdü.

Ellerinde “Sisi’nin 100. Günü: Zorbalık, Katliam, Zillet”, “İhvan’ın 100. Günü: Adalet, Direniş, İzzet”, “Darbenin Karşısında, Mısır’ın Yanındayız”, “Mısır Direniyor, Ümmet Diriliyor”, “Darbeci Firavunlar Döktükleri Kanda Boğulacak”, “Zorbalık ve Huzursuzluk Yenilecek” yazılı pankart ve dövizler bulunan gruptakiler, cuma namazı sonrası Fatih Camisi’nin avlusunda toplandı.

Mısır, Filistin, Suriye bayrakları ve Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin fotoğrafları ile katliam resimleri taşıyan gruptakiler sık sık tekbir getirerek, “Mısır Halkı Yalnız Değildir”, “Defol Sisi, Seninleyiz Mursi”, “Direnişe Selam”, “İslami Hareket Engellenemez” şeklinde slogan attı.

Bazılarının üzerinde Rabia işareti olan tişört giydiği gruptakiler, cuma namazının ardından bu işareti yaparak Fevzipaşa Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Ön tarafında kadınların yer aldığı grup, sloganlar atarak ve tekbir getirerek basın açıklamasının yapılacağı Saraçhane Parkı’na yürüdü.

Yazar Abdurrahman Dilipak, Özgürder Başkanı Rıdvan Kaya ve İhvan temsilcisinin konuştuğu programda, Anadolu Platformu adına Hüseyin Özhazar konuştu. Özhazar konuşmasında, Mısır’ın da Suriye’nin de, Filistin’in de, tüm mazlum coğrafyaların da bizlerin sorumluluğunda olduğunu belirterek, “Bizim sınırlarımız, vatan-ı Osmaniyye, anasır-ı İslamiyye’dir. Bizim vatanımız, bütün bir yeryüzüdür. Sykos-Picot düzenini, Camp David düzenini, çizdiğiniz suni sınırları kabul etmiyoruz.” dedi.