Ana Sayfa Manşet Haberi İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun Çalıştayı Yapıldı

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun Çalıştayı Yapıldı

0
İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun Çalıştayı Yapıldı

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun Çalıştayı 22 Şubat Cumartesi Günü Anadolu Platformu Ankara Ofisi’nde Yapıldı

Anadolu Platformu ile Hür Akademisyenler Derneği (Hakad)ın birlikte düzenlediği çalıştay Anadolu Platformu’nun Ankara ofisinde gerçekleştirildi. Çalıştaya alanında uzman olan davetli akademisyenlerin yanı sıra Anadolu Platformu İcra Kurulu başkanı Turgay Aldemir, Hakad başkanı Doç. Dr. Davut Akduman, Akadder başkanı Rabia Aldemir, Anadolu Platformu Eğitim Kültür Birimi Başkanı Abdülhakim Yalçın ve ilgili kişiler katıldı.

Çalıştayda İstanbul Sözleşmesi ve bu sözleşmeye istinaden çıkarılan 6284 sayılı kanun maddesi çok boyutlu olarak ele alındı. Çalıştayda Medeni Hukuk, İslam Hukuku, İslam Düşüncesi, Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji, Eğitim ve Sivil Toplum olmak üzere 7 oturumda 14 tebliğ sunuldu ve bu tebliğler müzakere edildi. İstanbul Sözleşmesi ve ilgili kanun maddesinin inter-disipliner bir yaklaşımla ilk defa ele alındığı çalıştayda, her bilim dalında alanında uzman iki akademisyen sunum yaptı. Gün boyu süren çalıştayda İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun, farklı disiplinlerin bakış açısı doğrultusunda enine boyuna tartışıldı. Bu meselenin disiplinler arası yaklaşımla ele alınmasının son derece anlamlı olduğunu ifade eden katılımcılar, bu yöntemin konunun daha akl-ı selim bir çerçevede ele alınmasına imkan vereceğini ifade ettiler. Kamuoyunda sözleşmeyle ilgili yapılan yüzeysel tartışmalara değinen kimi tebliğciler, bilimsel yaklaşımın daha sağlıklı sonuçlar vereceğini söylediler.

Program sonunda tebliğcilere teşekkür konuşması yapan Anadolu Platformu İcra Kurulu başkanı Turgay Aldemir, akademisyenlerin toplumsal sorunlara çözüm olabilecek çalışmalara ilgi göstermelerinin önemine değindi. Program iyi dilek ve temennilerle sona erdi.

Programda ayrıca İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun kapsamında sunulan tebliğlerin kitaplaştırılacağı ve konuyla ilgili bir rapor hazırlanacağı duyuruldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.