İstanbul, Mısır Katliamını Protesto Etti

0
178

Mısır’da darbeci cunta yönetimin askerlerinin ve baltacıların Adeviyye ve Nahda meydanlarında sivil direniş sergileyen direnişçilere kanlı müdahalesi İstanbul Fatih Camiinde protesto edildi.

Katliamı protesto etmek üzere çeşitli Sivil Toplum Kuruluşların çağrısıyla Fatih Camii avlusunda bir araya gelen darbe karşıtı duyarlı vatandaşlar, “Darbeye Sessiz Kalanlar Bu Katliamın Suç Ortaklarıdır”, “Darbeci Firavunlar Döktükleri Kanda Boğulacaklar!” “Zalimler İçin Yaşasın Cehennem”, Darbeciler Yenilecek, İslami Direniş Kazanacak”  ve “Zorbalık ve Hukuksuzluk Yenilecek, İslami Direniş Kazanacak” yazılı pankart ve dövizler taşıdılar.

Ellerinde Mısır bayrakları ve Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin posterlerini taşıyan göstericiler, sık sık tekbir getirdi; “Şehitlerin Kanları Zalimleri Boğacak!”, “Defol Sisi, Seninleyiz Mursi”, “İstanbul’dan Mısır’a Direnişe Bin Selam”, “Kahrolsun İşbirlikçi Hainler” şeklinde çeşitli sloganlar attı.

Anadolu Platformu adına Ramazan Beyhan’ın konuşma yaptığı protestoda, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Medeniyet Derneği, İHH, Özgür-Der ve Anadolu Gençlik Derneği temsilcileri de birer konuşma yaptı.

Bu sabahki katliamda bir oğlunu kaybeden ve katliam esnasında Türkiye’de bulunan İhvan mensubu Ebu Mervan da eyleme katıldı. “Allah’ın, zalimlerin yaptıklarından habersiz olduğunu zannetme. Allah’ın yiğit erleri vardır. Bazıları canlarını verdiler, bazıları da sıralarını bekler” ayetini okuyan Ebu Mervan, iki oğlundan birisinin 3 hafta önceki saldırılarda ağır yaralandığını, diğerinin ise bu sabah Allah’a kavuştuğunu dile getirdi. Mervan, oğlunun kanının hiçbir şekilde boşa gitmeyeceğini söyledi.

Mervan, Sisi’ye bir mesajı olduğunu belirterek, “Allah’a yemin olsun ki benim çocuklarımın kanları hiçbir şekilde boşa gitmeyecektir ama er ama geç sen bunun karşılığını kesinlikle alacaksın. İslam’a kendilerini feda edecek nice yiğit erler vardır. Senin kurşunların bizi korkutamaz. Azmetmemize azimet katacak ve bu davamıza bizi daha da bağlayacaktır. Tufan geliyor, büyük dalgalar geliyor ey Sisi” diye konuştu.

Mervan’ın konuşması sırasında alanda bulunan bazı kişiler, gözyaşlarını tutamadı.

Yine birkaç gündür Türkiye’de bulunan “Mısır Darbe Karşıtı Gençler” oluşumunun sözcüsü Erva Tavel, eylemde söz aldı. Adeviyye Meydanı’nda bu sabah yüzlerce kişinin şehit olduğunu ifade eden Tavel, orada şehit olanların her gün annelerini, çocuklarını ve eşlerini arkalarında bırakarak Adeviyye Meydanı’na gittiklerini ve sadece Allah’ın birliğine inanıp, O’na güvendiklerini söyledi.

Bugün, daha bir kaç ay öncesine kadar oturup konuştuğu 5 arkadaşının vefat haberini aldığını dile getiren Tavel, şöyle devam etti: “Arkadaşlarımız hedef alınarak öldürüldü. Onlar, ‘Allah büyüktür’ dedikleri için suçsuz günahsız kadınları öldürdüler. Allah, o öldürenden çok daha büyüktür. Onlar, çocuklara, kadınlara, gençlere, yaşlılara hiçbir şekilde hürmet etmediler. Gözlerini kırpmadan onları öldürdüler. Göstericilerin hiçbir şekilde silahı yoktu. Bu yöndeki iddialar asılsızdır. Onların silahları olsaydı 4 saatte 2 bin insan nasıl öldü? Neden bu insanlardan bir tanesi bile silahıyla çıkıp savunma yapmadı. Demokrasiden bahseden o büyük ülkeler şimdi neredeler? Sakın bu sorumdan onlardan destek istediğimi zannetmeyin. Biz onların ne olduğunu biliyoruz ve asla destek istemiyoruz. Biz desteğimizi büyük olan Allah’tan istemeye devam edeceğiz.