Ana Sayfa Kuruluşlar İstanbul Kitap Kahve Etkinlikleri Devam Ediyor

İstanbul Kitap Kahve Etkinlikleri Devam Ediyor

0
İstanbul Kitap Kahve Etkinlikleri Devam Ediyor

İstanbul Halıcılar Caddesinde Hizmet Veren İstanbul Kitap Kahve’de Söyleşi Dizisi Etkinliğine 23 Kasım Cumartesi Günü Kaligraf Sabahattin Nayir Konuk Oldu

İstanbul Kitap Kahve şehrin insanlarını bir araya getirme amacıyla; Şehrin Sakinleri, Söyleşi Dizisi ve Müzik Dinletisi bünyesinde kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmakta.

23 Kasım Cumartesi günkü Söyleşi Dizisi etkinliğine Kaligraf Sabahattin Nayir konuk oldu. Din Kültürü öğretmeni olan Nayir, kaligrafiye nasıl başladığını ve kaligrafi sanatının inceliklerini katılımcılarla paylaştı. Milli Eğitim Bakanlığı Kitap Yazım Komisyonunda yer alan Nayir, 10 yıldır kaligraf olduğunu belirtti. Sanatını yaparken aidiyat, sorumluluk ve estetik kavramlarına önem verdiğini ifade eden Nayif, Kaligrafi Sanatıyla ilgili olarak şunlara değindi: “Arap, Çin, Latin bütün yazılarda bir anatomi var. Bu anatomi de insan bedeninin yansıması gibi. İnsan bedeninin bir sınırı vardır. Hüsnü hat yazılırken de bir nokta hesabı yapılır. Yazının yazıya üstünlüğü yoktur”.

Yerden bulduğu güzel yazılı bir kağıtla kaligrafiye başlayan Naif, “Yazıyla tarih başlamıştır. Kaligrafi sanatıyla ilgili olarak bir çalışma yaptığınızda kıymetini buluyor. Yaptığım sanatta bir cümleyle levha yazmak onun insanlara bir şeyler söylemesini sağlıyor” diyerek yazmanın kendisi için önemini belirtti ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Okumadan ne yazacağınızı bilemezsiniz. Okuduğum için yazıyorum. Okumalısınız ki yazasınız.”

Söyleşinin ardından gerçekleştirilen atölyede Kaligraf Sabahattin Nayir yaptığı çalışmaları gösterdi ve bir uygulamada bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.