İşrak Gazetesi ve Fecr Radyo Yayın Kurulu Toplandı

0
214

Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak üç dilde yayımlanan İşrak Gazetesi’nin ve Fecr Radyo’nun değerlendirme toplantısı geniş bir katılımla yapıldı.

Bu sene 3. yayın yılını bitirmek üzere olan İşrak Gazetesi’nin ve 5. yılına giren Fecr Radyo’nun değerlendirme toplantısı 27 Kasım Salı günü Bülbülzade Vakfında yapıldı.

Toplantıya Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Ortadoğu Medya İletişim Merkezi Koordinatörü Mehmet Fatih Eminoğlu, İşrak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Subhi Dusuki, İşrak Gazetesi Yazarları, Fecr Radyo Müdürü Aladdin Husso ve Fecr Radyo programcıları katıldı.

Toplantıda İşrak Gazetesi ve Fecr Radyo’nun yayınlarının planlaması, yayın stratejileri, yayın içeriklerinin düzenlenmesi gibi konular ele alındı. Hem İşrak Gazetesi hem de Fecr Radyo’nun yayınlarının değerlendirileceği yazarlar, programcılar ve çalışanlardan oluşan bir danışma kurulu ve bir icra kurulu oluşturulmasına karar verildi. İcra kurulunun aylık, danışma kurulunun da 2 ayda bir toplanarak yayınları değerlendirmesi kararlaştırıldı. Bu kurullarda radyonun ve gazetenin nasıl bir yayın politikası olması gerektiği, yayın stratejileri belirleyecek ve radyo programları, haberler ve yazılar kuruldan geçtikten sonra yayımlanacak.

Toplantıda ortak yaşam hedefi olan insanların bir araya gelerek çıkardığı İşrak Gazetesinde Kürtçe sayfalara daha fazla yer verilmesi gerektiği belirtilerek Suriyelilerle Türkiyelilerin birlikte yaşamı konusunda BEKAM çatısı altında bir araştırma komisyonun kurulması kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca Kürtçe ve Arapça dillerinde radyo ve gazete üzerinden eğitimlere ağırlık verilmesine, Ortadoğu Medya İletişim Merkezi çatısı altında da eğitici seminerler verilmesine karar verildi.

Gazeteci ve yazarlarla diğer şehirlerdeki Gazeteci Yazarlar ve Edebiyatçılar Derneği ziyaret edilmesine, Gazeteci Yazarlar ve Edebiyatçılar Derneği ofislerinin bulunduğu illerde Anadolu Platformu’na üye kuruluşlarla ortak çalışmalar yapılmasına karar verildi. Toplantıda Suriyeli yazarların seyahat engeli ve bu konuda yapılacak girişimler de masaya yatırıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, İşrak Gazetesinin her ırktan, Kürdü, Türkü, Arabı, Ermenisi, başka dinlerden, başka mezheplerden insanları kucaklayan bir gazete olmayı sürdüreceğinin altını çizerek bunu sürdürürken akıl, can, mal, nesil, din emniyetini koruyan politikalar ve stratejiler geliştireceklerini dile getirdi. Aldemir yayınların niteliğinin artırılması ve daha fazla insana ulaşması için daha fazla çaba sarf etmek gerektiğini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.