İsrail ne yapar – (Ardan Zentürk)

0
186

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland’ın Türkiye-İsrail ilişkilerini değerlendirdiği aslında bütün komplo teorilerini yıkacak düzeyde…

Türkiye ne zaman, İsrail ile ciddi bir kriz yaşasa bir “lobi” aynı lafla ortaya dökülüyor: “Bunun bedelini öderiz”(!) Ortaya konulan bütün “komplo teorileri”Amerika’daki güçlü Yahudi lobisinin harekete geçeceği ve Türkiye’nin önemli kayıplar ile karşılaşacağı yönünde… Oysa, yaşamın gerçekleri çok farklı yönlere rotalanmış durumda…

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland’ın Türkiye-İsrail ilişkilerini değerlendirdiği aslında bütün komplo teorilerini yıkacak düzeyde… Nuland, Amerika’nın Türkiye ve İsrail ile ayrı ilişkilere sahip olduğunu, bu iki ülke arasında yaşanılan krizden hiç etkilenmeden bu ilişkilerin kendi seyrinde süreceğini ifade etti. Tercümesi: Amerika, Türkiye-İsrail krizinde müttefiklerinden birini, diğerine karşı korumayacak. Normali budur.

Türkiye, bir NATO ülkesidir ve ABD ile yaşadığı stratejik işbirliği hayli derindir.

İsrail ise, Soğuk Savaş yıllarından bu yana varlığını Amerika’nın Ortadoğu’daki sadık karakolu olmakla sağlamış çok farklı bir yapıda bir devlettir.

Doğal olarak, Washington, her iki devletle ilişkisini farklı zeminlerde sürdürmeye devam edecektir.

Amerika ve genel olarak Batı dünyası açısından asıl felaket senaryosu, gelişmelerin bir gün, Türk-İsrail askeri gerginliğine dönüşmesidir, ki, buna dünya dengelerinin izin vereceğini hiç tahmin etmiyorum.

· Aslında, Türkiye’nin mevcut İsrail politikasının, Washington’daki yönetimi gizliden gizliye memnun eden bir yapı taşıdığını hepimiz biliyoruz. Benyamin Netanyahu’yu Washington ziyaretlerinde “kerhen” kabul eden, hatta birlikte fotoğraf çektirmek bile istemeyen bir Amerikan başkanıyla karşı karşıyayız. Obama yönetiminin, Ortadoğu’da kalıcı barış için geliştirdiği bütün planları boşa çıkartan Netanyahu’dan Türkiye’den daha çok kurtulmaya çalıştığı açık bir gerçek.

Amerika’daki Yahudi lobisinin güçlü yayın organı New York Times’da dün yer alan yorumda “İsrail Türkiye’den özür dilemeli” görüşünün savunulması, artık Amerika’da yaşayan liberal-demokrat Yahudiler’in de İsrail’de faşizmi kurumsallaştıran bu hükümetten kurtulma kararı aldıklarını gösteriyor. Amerikan yönetimi ve  bu ülkede yaşayan güçlü Yahudi çevreleriyle  Avrupa ülkelerinin bir an önce kurtulmaya çalıştıkları bir İsrail hükümetine karşı bazı Türk yazar-çizer takımının bu kadar panik geliştirmesini anlamak mümkün değil…

“Türkiye’nin cezalandırılacağı”(!) düşüncesi Hamas lideri Meşal’in ilk Türkiye ziyareti sonrasında veya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davus’taki “one minute” çıkışında da dile getirildi. Ne oldu? Bu olaylardan sonra hemen ortalığa dökülen isimlerin son gelişmeleri de aynı pencereden yorumlayıp kamuoyunda “acaba” sorusunun doğmasına çalışmaları ibret manzarasıdır.

· “Komplo teorisyenlerinin gözden kaçırdıkları ana nokta, İsrail’in zaten Türkiye’ye karşı yapacağını yapmış olmasıdır. PKK ile kurdukları ilişkinin Kürt sorununu barışçı zeminden uzaklaştırdığını biliyoruz artık. Türkiye’nin gösterdiği büyük ekonomik başarıya karşın kredi notunun bir türlü yükseltilmemesi ve 5 milyar dolar fazla kredi faizi ödemesi de bu devletle bağlantılı bir gelişme. Onlar artık yapacaklarının son noktasına gelip dayandılar, acı patlıcanı kırağı çalmadı. Şimdi sıra bizde. Çünkü biz daha henüz yeni başlıyoruz. Türkiye yapacaklarının sınırına ulaştığında İsrail’de durum nasıl olur, bilemem…”

Yukarıdaki sözler “akil adamlığını” artık parlamento zeminine taşıyan güvenilir kaynağıma ait. Onun ağzından ilk kez İsrail’in Türkiye’ye dönük şer planlarını duymak benim için de şaşırtıcı… Demek, İsrail’in “ödetir” dedikleri “bedeli” biz çoktan ödemişi
z, ruhumuz duymamış!..  Konu, şimdi Türkiye’nin muhatabına çıkartacağı faturada… Söyleyeyim, olay yeni başlıyor!..

 Star

———————————-
Ardan Zentürk
 
DİĞER KÖŞE YAZILARI
[catlist name=”Ardan Zentürk”]