İsrail Gazze’yi Vuruyor

0
170

İsrail’in Gazze’ye dönük saldırılarını protesto ve şehitlerimize gıyabi cenaze namazı için Cuma namazına müteakip Fatih Camii’ndeyiz.

Batı Şeria’da 12 Haziran’da kaybolan 3 Yahudi gencin ölümünden bütün Filistin halkını sorumlu tutan İsrail, Gazze’yi yoğun bombardımana tutuyor. Saldırılarda verilen çok sayıda şehidin yanı sıra İsrail’in yaptığı pervasız ve gerekçesiz tutuklamalar da artıyor.

Kaybolan Yahudi gençlerin ölümü ile ilgili elinde hiçbir delil bulunmayan İsrail’in tutuklayarak götürdüğü bir Filistinli genci yakarak öldürmesi üzerine çatışmalar hızlandı. Irak ve Şam İslam Devleti'nin Batı Şeria kanadı olduğunu iddia eden bir grup, Ahrar el Halil, Hizbullah Alayı gibi bazı grupların İsrailli gençlerin ölümünü üstlenmesine rağmen Hamas'ı hedef gösteren İsrail Hükümeti, HRW gibi İnsan Hakları Örgütlerine göre 'toplu cezalandırma' yapıyor. Saldırıları önce Filistin tarafının başlattığı gibi bir sahne lanse eden İsrail hukuksuz tutuklamalarını da böyle meşrulaştırmaya çalışıyor. Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail askerinin sürdürdüğü operasyonlarda şu ana kadar arasında eski bakan ve milletvekillerinin de bulunduğu 600’e yakın Filistinliyi gözaltına aldığını açıkladı.

Karşılıklı hava saldırılarının devam ettiği bölgede İsrail yine kullanılması yasak silahlar kullanıyor. Dünya, hızla tırmanan çatışmalardan ötürü tedirgin. Batı kanadından gelen açıklamalar ise İsrail’in bu pervasız ve katilce tavrını onaylıyor. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine,"İsrail'e yönelik devam eden roket saldırılarını ve Gazze'deki terörist örgütler tarafından sivillerin kasten hedef alınmasını kuvvetle kınıyoruz. Hiçbir ülke, sivilleri hedef alan roket ateşini kabul edemez ve İsrail'in bu korkunç saldırılara karşı kendini savunma hakkını destekliyoruz" dedi. Birleşmiş Milletleri Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Filistin'i kınaması, İsrail saldırılarından ise sadece endişe etmesi; AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın ise Filistin'i kınayıp İsrail'e teessüf etmesi Batı'nın çirkinliğini gösteriyor.

Filistin ve Gazze’den üçüncü intifada olabileceği sinyalleri verilirken İsmail Heniye’den gelen açıklama Filistin halkının bu bastırma politikalarına karşı direneceğini gösteriyor. Heniye, “İsrail, gençleri öldürmek, çiftlikleri ateşe vermek, milletvekilleri, sembol isimleri ve liderleri tutuklamak gibi izlediği baskıcı siyasetle, halkın sebat ve direniş iradesini öldüreceğini zannediyor ancak bu toprakların en köklüsü olan halkımız, özgürlüğünü ve dönüş hakkını elde edene kadar direnecektir.” İfadelerini kullandı.

Bütün İslam coğrafyasına kan ve gözyaşını reva gören başta Amerika, Avrupa hükümetleri ve Doğu kanadındaki yandaş iradeler, Ramazan ayını Müslüman halka zehir etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Suriye’de tükenmek bilmeyen ölümler, Mısır’da darbecilerin hukuksuz kararları, Irak’ta gittikçe ısınan politikalar yıllardır ambargoda olan Filistin halkını ağırlıklı olarak etkiliyor. Bütün bunların yanında sıcak saldırılara maruz kalan Filistinliler bu ateş çemberinin tam ortasında. Tüm İslam coğrafyasının yanında olduğumuz gibi, insanlık onurunu her zaman ayakta tutmuş olan Filistin halkının da yanında olduğumuzu göstermek, direniş ve şahitliklerini selamlamak üzere 11 Temmuz Cuma günü Cuma namazına müteakip Fatih Camii’nde gıyabi cenaze namazı kılınacak. Tüm İstanbul halkını, Ramazan ayını ölümlerle geçiren Filistin halkına dua için bekliyoruz.