İslam'da Aile ve Ahlak

0
152

Gelibolu Umut İlmi Araştırmalar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Araştırmacı Yazar Beşir Eryarsoy’un katıldığı bir konferans gerçekleştirdi.

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde faaliyet gösteren Anadolu Platformu üyesi Umutder, Camii kebir mahallesindeki büyük kahvehanede geniş bir katılımın olduğu “İslam’da Aile ve Ahlak” konulu bir seminer gerçekleştirdi.

06.04.2013 tarihinde gerçekleştirilen seminerin konuğu araştırmacı yazar Beşir Eryarsoy özellikle İslam’da gıybet ve zina üzerinde durdu. Maalesef gıybetin bugün Müslümanların başına musallat olmuş büyük bir hastalık olduğunu dile getirdi. Ayrıca şu anda Müslüman toplumlar üzerinde özellikle neslin ifsadının önündeki en büyük tehlikenin insanlarımıza normalmiş gibi gösterilen zinanın olduğunu söyledi.Maalesef yapılan bütün program ve dizilerin ana temalarının zinaya ve bunu teşvike yönelik olduğunu Müslümanların bu konuda nesilleri için ciddi bir tedbir alması gerektiği konusu üzerinde durdu. Allah’ın bütün insanlara değer verdiğini hiçbir insanın diğer bir insanda üstün olmadığını bundan dolayı Allah katında değerleri ancak takva ile artan insanların birbirine çekiştirmesinin ahlaki olmadığını söyledi. Ademin çocuklarının birbirinin gıybetini yapması birbirine ihanettir dedi.

Kendi nefsimizde arzu etmediğimiz hiçbir şeyi başka bir kardeşimizin nefsin de isteyemeyiz. Eğer bunu kendimize şiar edinirsek bu iki illetten kurtulmuş oluruz.Ayrıca bütün mümin erkekler ve kadınların gözlerini haramdan sakınmaları gerektiğini vurguladı.

Ayrıca programa Balıkesir’in Edremit ilçesinden ve Edirne’nin Keşan ilçesinden katılımın sağlandı.