İslam Dünyası: Birliktelik Modeli ve Gelecek Perspektifi

0
211

Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Ülfet Derneği tarafından 13. Anadolu Buluşmaları “İslam Dünyası: Birliktelik Modeli ve Gelecek Perspektifi” üst başlığı çerçevesinde düzenlenen söyleşi programında konuştu.

15 Ekim günü gerçekleşen söyleşiye yoğun bir katılım oldu. Program İbrahim Tokgöz’ün yaptığı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.  Hasan Aras’ın moderatör olduğu söyleşide İslam Dünyasının İçinde bulunduğu parçalanmışlıktan kurtulma yollarına dair tespitlerde bulunuldu.

‘Batı yaşadığı kötü süreçlerden yüzyıllarca süren savaşlardan, büyük katliamlardan, geri kalmışlıktan, Hıristiyanlığın teolojik ötekileştirmesinden, engizisyondan ders alarak ve hesaplaşarak bir sanayi devrimi gerçekleştirdi. Bunu bir ideolojiye dönüştürdü. Bizde insanlığın ortak mirasını yeniden alıp geliştirmeli ve hareket halinde olmalıyız.’

Biz Bağdat’ı, Endülüs’ü niçin kaybettik? İstanbul’da kurduğumuz medeniyeti, Selahattin Eyyubi’nin kurduğu tüm zulme uğramışları bir çatı altında toplayarak her kültürden her dinden insanların olduğu ve kimsenin birbirinin inancına karışmadığı özgür bir Kudüs’ü nasıl kazandık ve niçin kaybettiğimizi anlayabilmemiz ve yeniden, daha büyük bir bütün oluşturmak için zihnimizdeki, yüreğimizdeki parçalanmışlığı gidermemiz lazım.

Aldemir, soru-cevap şeklinde olan söyleşinin devamında İslam dünyasının birliktelik modeli üzerine konuşmasının yanı sıra güncel meselelere değindi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.