‘İslam Coğrafyası Hz. Ömer Döneminde Şekillenmiştir’

0
288

AKDAV Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen kitap tahlili programı, “Adaleti ve Yenilikleriyle Hz. Ömer” kitabının yazarı tarihçi Hüseyin Özhazar katılımıyla gerçekleşti.

 

12 Ocak Salı Günü Akdav merkez binada gerçekleştirilen kitap tahlili programına çok sayıda kişi katıldı. 

 

Hz. Ömer dönemini ve yaşanan gelişmeleri de aktaran Özhazar, konuşmasına şöyle devam etti; “Hz. Ömer döneminde önemli fetihler oldu. Bunlar dünya tarihinde benzeri olmayan fetihlerdir. Belki bir İskender’den bahsedersiniz. Ama nitelik olarak farklıdır. Hz. Ömer döneminde iyi bir planlanmayla Bugünkü Suriye, Filistin, Lübnan, Ürdün, Irak, İran, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Horasan, Mısır ve Libya gibi birçok yer İslam Coğrafyasına dahil ediliyor. 1036 şehir Hz. Ömer döneminde İslam coğrafyasına dahil edilmiştir".

 

Hz. Ömer benim tarih boyunca tanıdığım ufku en geniş insanların başında gelir, diyen Tarihçi Yazar Hüseyin Özhazar, "İslam ümmetinin geleceğini, Müslüman ve insanlığın geleceğini düşünerek hareket eden Hz. Ömer’in en belirgin vasfı tüccar olmasıdır. Hz. Ömer tüccar olması dolayısıyla Arap olan olmayan çok sayıda insanla münasebet kurmuştur. Bu vesileyle birçok ülkeyi ziyaret etme imkânı bulmuştur. Bu da Hz. Ömer’in büyük bir açılım yapmasını sağlamıştır. Bu ticari faaliyetlerden bir tanesini adaleti ile birleştirerek anlatayım. Kitabıma almadığım bir hususu paylaşarak konuya gireyim. Biliyorsunuz Hz. Ömer 634-644 yılları arasında halifelik yapmıştır. Hz. Ömer döneminde İslam tarihinin ilk büyük açılımı gerçekleşiyor. 1036 şehir İslam coğrafyasına katılıyor. Bugün Türkiye’de 81 ilin olduğunu düşünürseniz 1036 şehrin neye tekabül ettiğini biraz daha iyi algılayabiliriz. Hz. Ömer’le birlikte Suriye’nin, Filistin’in, Lübnan’ın, Irak’ın, İran’ın, Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın, Gürcistan’ın, Orta Asya’nın bir kısmının, Hindistan’ın bir kısmı İslam topraklarına dâhil edilmiştir. Mısır toprakları da 640’a geldiğimizde İslam coğrafyasına dâhil ediliyor" dedi.

 

Özhazar, "Hz. Ömer bir özelliği de yeni şehirler kurmasıdır. Mesela Basra kenti, Küfe kenti Hz. Ömer’in sıfırdan kurduğu şehirlerdir. Fustat kenti de yine Hz. Ömer’in emri ile Mısır Valisi Amr Bin As’a kurdurttuğu bir şehirdir. Burada 15 bin Müslüman bulunmaktadır. Onlar için bir şehir kurulmasını arzu eder. Fustat denen yerin yeni bir şehir kurulmasına uygun olduğu tespit edilir. Şehir aynen Hz. Peygamberin Medine’de yaptığı gibi bir mescit inşa ediliyor, onun yanında idare binası kuruluyor, onun yanında çarşı ve onların yanında mahalleler inşa ediliyor.

 

İnsanlık Hz. Peygamber’den sonra birinci büyük açılımını Hz. Ömer döneminde yapmıştır. İkinci büyük açılımını da Osmanlı döneminde yapılmıştır. Şimdi ise üçüncü açılımı yapma zamanı geldi. Bu dönemi bu umudun yeşerdiği coğrafyada yaşıyoruz. 3. Büyük açılımın eşiğindeyiz" açıklamasında bulundu.