İşgalci İsrail Mersin’de Protesto Edildi

0
181

Akdeniz Derneği’nin de üyesi olduğu Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu üyeleri, İsrail’in Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatmasını Mersin’de protesto etti.

Akdeniz Derneği’nin de üyesi olduğu Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu üyeleri, bugün Cuma namazı sonrası Ulu Cami önünde bir araya geldi. İsrail’in Mescid-i Aksa’da cuma namazı yasağını protesto etmek amacıyla toplanan vatandaşlar, tekbir getirip sloganlar atarak İsrail’e tepki gösterdi.

Grup adına açıklama yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Mersin Şubesi Başkanı Mesut Kayacı, Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu belirterek şunları dile getirdi:

“Var olan günden beri İslam ülkelerine terör ihraç eden Siyonist İsrail küstahlığına devam ediyor. Geçtiğimiz Cuma günü Mescid-i Aksa’da 3 Müslümanı şehit eden İsrail, Müslümanları Mescid-i Aksa’ya sokmamak için elinden geleni yapıyor. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’nın her kapısında sözde İsrail polisi denilen katiller sürüsü bekliyor. Mescidin kliniği tarumar edilmiş, içerideki tüm dolapların kapıları kırılmış, tüm kuyuların kilitleri parçalanmış ve içeri savaş alanına çevrilmiş durumdadır. Siyonist İsrail istediği zaman ezanı susturmakta, istediği zaman Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girmesini yasaklamaktadır. Acımasızca canına kıyılan masum çocukların, sivil insanların kanı İsrail için yeterli olmayıp, alınların secdeye varmasına da engel olmaktadır.”

15 Temmuz hain darbe girişiminde üst aklın “Siyonizm” olduğundan şüphe duymadıklarının altını çizen Kayacı; “Bizler ki Efendimiz Hz. Muhammed’i son peygamber kabul etmiş, kayıtsız şartsız Allah’a teslim olmuş, ordusunun ayak sesleriyle tüm dünyaya korkular salmış Osmanlı İmparatorluğunun, Selahaddini Eyyubi’nin torunlarıyız. Şunu unutmasınlar ki, bir gece ansızın gelebiliriz. Gün olmuş karadan gemiler yürütmüşüz, gün gelir bu dünyayı da zalimlere dar ederiz. Bu sözler, işgallerine devam eden zalimlerin ve üst akılların akıllarına iyice kazınsın.

Buradan bütün İslam ülkelerine sesleniyoruz. Mescid-i Aksa’nın tasarruf hakkının Müslümanlarda olduğun gösterin. İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarından terk etmesini sağlayın. Mescid-i Aksa derhal ibadete açılmasını, Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs’teki tüm kutsal mekânlar Filistinlilerin sorumluluğunda olduğuna gösterin ve saygı içerisinde korunmasını sağlayın. Filistinlilere yönelik suç işleyen her İsraillinin yargılanarak cezalandırılmasını sağlayın ve takibini yapın. Mescid-i Aksa işgal altında olduğu sürece Müslüman olan herkes bu işgalin altındadır” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.