Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği İSAR Öğrenci Kulübü Prof. Dr. Mustafa Tekin’i Ağırladı

İSAR Öğrenci Kulübü Prof. Dr. Mustafa Tekin’i Ağırladı

0
İSAR Öğrenci Kulübü Prof. Dr. Mustafa Tekin’i Ağırladı

İstanbul İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu İSAR kulübünün düzenlediği “Din Sosyolojisi” okumalarında bu hafta Prof. Dr. Mustafa Tekin ağırlandı.

Din Sosyolojisi" okumalarında bu hafta Prof. Dr. Mustafa Tekin ağırlandı. "Sosyolojik açıdan İslam ve feminizm" başlığı altında kadın meseleleri ele alındı. Feminizmin temel parametrelerini ortaya koyan Tekin, feminizmin kadın bakış açısının varlığını kabul etmek olduğunu dile getirdi.

 

Tekin, "Kadın ve  erkeğin birleştiği ortak payda insan olmalıyken feminizmde bu bakış açısı farklılaşmış, kadını ayrı bir tür olarak konumlandırmıştır. Feminizm, kadın ve erkeği birbirinden ayıran yani birbirinden bağımsızlaştıran bir ideolojidir" dedi.

 

Toplumların sorun halletme biçimlerinin kutsal ve seküler olmak üzere ikiye ayrıldığını ifade eden Tekin, feminizmin sorun halletme biçiminin kadın ve erkek arasındaki çatışma üzerinden ilerleme olduğunu belirtti. Feminizmin tarihine değinen Tekin, “Feminizm özelde üretimin merkezi olan evi artık merkez olmaktan çıkarmış, kadını da ev dışı üretimlerde etkin hale getirebilmeyi hedeflemiştir” açıklamasında bulundu.

 

Tekin, "Nihayetinde günümüze gelecek olursak feminizmin temel prensibi olan erkeklerle eşitlik  ilkesi bir kenara bırakılmış, özellikle radikal feministler, kadınların ayrı bir tür olduğunu ısrarla dile getirip kadının kendisini nasıl konumlandıracağı ve özgürleştireceği noktasında toplumsal dokuyu dinamitlemektedirler" dedi.

 

Kadının Kur’an'da haklar ve sorumluluklar açısından eşit olduğuna vurgu yapan Tekin, kadın ve erkeğin insan ortak paydası altında buluştuklarına dikkat çekerek sunumunu tamamladı.