Ana Sayfa Kuruluşlar Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı İşadamı ve Esnaf Buluşması AKDAV’da Gerçekleşti

İşadamı ve Esnaf Buluşması AKDAV’da Gerçekleşti

0
İşadamı ve Esnaf Buluşması AKDAV’da Gerçekleşti

İşadamı ve esnafların aylık olarak yapacakları buluşmaların ilki AKDAV’ın merkez binasında gerçekleşti.

İşadamı ve esnaf buluşması AKDAV merkez binasında gerçekleşti. 24 Mart Cuma akşamı gerçekleşen buluşmaya katılım yoğun oldu.

Yöresel yemek ikramının yapıldığı program, hasbihal ile devam etti. Mahmut Şimşat’ın Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra AKDAV kurucu başkanı Bayram Babacan programın açılışını gerçekleştirdi.

Anadolu Platformu yönetim kurulu üyesi ve AKDAV başkanı Ahmet Çamurluoğlu, Platform çalışmaları ve AKDAV’ın İstanbul faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Çamurluoğlu, yaptığı konuşmada Anadolu Öğrenci Birliği, İYİLİKDER, ANESİAD, AKADDER, HAKADDER gibi yapılanmalarla İslami hareketin günden güne güçlendiğini dile getirdi.

Çamurluoğlu, bu çalışmalara hep beraber destek olunması gerektiğini, Anadolu Öğrenci Birliği üzerinden yetiştirilen gençliğin bizi geleceğe taşıyacağını, AÖB yönetiminin gayretli çalışmaları ile Anadolu’nun birçok üniversitesinde teşkilatlanmanın tamamlandığını, bütün bölgelerde kamp çalışmalarının yapıldığını, bu kapsamda İstanbul’daki üniversitelerde okuyan ve Kuzuluk’ta icra edilen 500 kişilik öğrenci kampının kendisini duygulandırdığını dile getirdi.

Çamurluoğlu ayrıca; bir yandan Suriyeli misafirlere yardım eli uzatırken öte yandan Diyarbakır, Şırnak, Mardin’de yaşayan mağdur vatandaşlara yardımların yoğun olarak yapıldığını, İstanbul’un dünya mazlumlarının başkenti haline geldiğini ve İstanbul’da yaşayan her türlü dünya mazlumlarıyla dayanışma içerisine girme konusunda ortaya bir irade konulduğunu da söyledi.

Çamurluoğlu konuşmasını Anadolu Platformu ve AKDAV’ın sair çalışmalarına da değinerek sonlandırdı.

Program, Ramazan Kayan hocanın sohbeti ile devam etti. Ramazan Kayan Hoca, İslami harekette ciddiyetin öneminden bahsederek başladığı konuşmasına ahlakın, cemaat olmanın, kardeş olmanın önemine değinerek devam etti.

Din namına herkesin bir otoriteymiş gibi konuştuğunu, bu şekilde dini yorumlamanın tehlikeli olduğunu, dinin sabitelerinin yorumlarla değişkenleştiği, değişkenlerin ise sabite haline döndüğü bir durumun ortaya çıktığını vurguladı.

Ahlakın öneminden bahsederken ahlaki olmadığı takdirde; gücün insanı Firavunlaştırdığı, siyasetin Yezidleştirdiği, ilmin Bel’amlaştırdığı, zenginliğin Karunlaştırdığını dile getiren Ramazan Kayan devamla; cemaatin kardeşlik için var olması gerektiğini, kardeşliğin cemaat için olamayacağını, Suriyeli kardeşlerimizin ölümü göze alma pahasına gayrımüslim coğrafyalara, Avrupa’ya ulaşma çabalarının bizlere kardeşliğimizi sorgulattığını, Akdeniz sahillerine gömülen bir kardeşlik gördüğünü ifade etti.

Ramazan Kayan, gençliğe ulaşmak için daha çok gayret edilmesi gerektiğini belirterek sözlerine son verdi.

Program, katılımcıların söz alması, hasbihalleri devam ederken uzun dönem Londra’da kalan bir sosyal bilimci; Batının, oluşturulan süslü ve cilalı algılarına itibar edilmemesi gerektiğini, bunun, asla gösterilen gibi olmadığını, insanlığın beşiğinin aslında bu coğrafyalar olduğunu ve bunun da bu coğrafya insanının İslam’ın hamuru ile mayalanmasından kaynaklandığını dile getirdi.

On beş yıl Kanada’da kalıp Türkiye’ye dönüş yapan Veysel Beytur ise sorulan bir soru üzerine, bireysel yaşamak isteyenlerin Kanada’ya gidebileceğini, ancak oralarda bir lokma ekmeği paylaşacak insan bulmanın zor olduğunu, oralarda insanın, düşmanını bile özlediği yerler olduğunu bu vesile ile Türkiye’nin ve Türkiye Müslümanlarının kadrini bilmek gerektiğini, insanın gayrimüslim coğrafyalarda özlemler çektiğini, kardeşliğin kıymetini bilip birbirimize sarılmamız gerektiğini söyleyerek duygularını dile getirmesi günün önemine uygun ve anlamlı oldu.

Program, kılınan yatsı namazının ardından sona erdi.

İşadamları ve esnaf toplantılarının AKDAV bünyesinde periyodik olarak her ayın ikinci perşembesi devam edeceği bildirildi.