Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği İran İstanbul Ticaret Müsteşarı’ndan ANESİAD’a Ziyaret!

İran İstanbul Ticaret Müsteşarı’ndan ANESİAD’a Ziyaret!

0
İran İstanbul Ticaret Müsteşarı’ndan ANESİAD’a Ziyaret!

İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Müsteşarı ve Danışmanı, ANESİAD Genel Merkezi’ne ziyarette bulundu.

İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Müsteşarı Mahmoud Ahmadi ve Müsteşar Danışmanı Keyvan Zadeh, ANESİAD’ı ziyaret etti. Ziyaret programında sabah kahvaltı ikramının ardından toplantıya geçildi. Toplantıya Genel Başkan Ali Kılavuz, yönetim kurulu üyeleri ve sektör başkanları katıldı.  

İlk olarak ANESİAD Genel Başkanı Ali Kılavuz söz aldı ve ANESİAD’ın kuruluş tarihçesinden, üyelerinin niteliklerinden, üye sayısından ve faaliyetlerinden bahsetti. Kılavuz, İran’a yapılacak hem ticari hem de kültürel faaliyetlerin iki ülkenin yararına ve aynı zamanda İslam ülkelerinin birlikteliği açısından önemli olduğunu dile getirdi. Kılavuz ayrıca, dernek olarak İran’a yapılacak olan ziyaretin ticari anlamda yakın ilişkiler kurmak olduğunu da belirtti.

ANESİAD Genel Başkanı Kılavuz daha sonra sözü İran Ticaret Müsteşarı Mahmoud Ahmadi’ye bıraktı. Davetimizden duyduğu memnuniyeti dile getiren Ahmadi, 15 Temmuz günü yaşanan darbe teşebbüsünde kahraman Türk halkına duyduğu saygıdan bahsederek şöyle konuştu:

“Bu gibi olaylar her zaman ülkeyi geriye götürür. Yabancıya bağımlılık artar ve ülkenin hedefleri allak bullak olur. Türkiye son 15 yılda istikrara kavuştu. Türk halkı bu bilinci gösterdi. Umarız bu bilinç diğer İslami ülkelerde de gelişir.

ANESİAD’ın faaliyet alanları geniş. Ticaret karşılıklı yapılan bir şeydir. Her iki tarafında kazanması gerekir. Eğer kazan-kazan stratejisi olursa başarılı olursunuz. Sevgi karşılıklıdır. Eğer bir taraf sevip bir taraf sevmiyorsa bu olmaz…

Türkiye ile İran arasındaki tercihli ticaret anlaşmasından dolayı İran’daki iç piyasa tepkili. Hatta meclis ve medya hükümeti baskı altına aldı. İç piyasadaki firmalar Türkiye tekstilinin İran’a girmesini istemiyor. Çünkü İran’da da tekstil üretimi ve rekabeti var. Önemli olan nokta bu hassasiyeti rekabet yaratmadan hem İran’a hem de körfez ülkelerine satmak. Bu bakış açısı önemli…

İhracat ile ilgili olarak iki tane sorun olur. Yasadışı yollardan yapılması ve vergi oranlarının düşmüş olması bile tekstil ürünlerinin İran pazarındaki karlılığını artırmadı. Türkiye’deki tekstil ürünleri, kalitesi açısından İran’da tutulur ve beğenilir. İran’da yatırım yapmak isteyenler ortaklık şeklinde yatırım yapabilirler.”

Mahmoud Ahmadi, inşaat ve gıda alanında yapılacak ticaretin avantajları ve dezavantajlarından bahsederek sözlerine son verdi.

Toplantının ardından müsteşara plaket takdim edilerek program sona erdi.