Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği İnsanlığın Yüz Akı Olmak için Çalışıyoruz

İnsanlığın Yüz Akı Olmak için Çalışıyoruz

0
İnsanlığın Yüz Akı Olmak için Çalışıyoruz

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Üniversitesi Kampüsü’nde Suriyeliler için yardım toplama bürosu açtı.

Bülbülzade Vakfı ve İyilik-Der’in Gaziantep’te başlattığı kışlık kıyafet, battaniye, yorgan ve ilaç toplama kampanyasına bir destek de Anadolu Öğrenci Birliğinden geldi. Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yüksek Öğretim Komisyonu Gaziantep Üniversitesi Kampüsü’nde yardım toplama bürosu açtı. Yaklaşık 15 gündür açık bulunan yardım toplama bürosunda battaniye, yatak, yorgan, ayakkabı, bot ve kışlık kıyafet ve ilaç toplandı. Toplanan yardımlar 1 Şubat tarihinde İyilik-Der’in Suriye’ye göndereceği yardım konvoyu ile Suriye’ye gönderilecek.

Kampanya dolayısıyla bir basın açıklaması yayınlayan Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi bildiride özellikle kış şartlarının ağırlaştığı, soğuğun iyiden iyiye kendini hissettirdiği şu günlerde tek suçları Suriye’de insanca yaşamak, bir parça özgürlük ve adalet istemek olan mazlum Suriye halkı, varil bombalarıyla sistematik olarak yok edilmeye çalışılmaktadır denildi. Bildiride Anadolu Öğrenci Birliğinin insanlığın yüz akı olmak için her zaman Suriyeli kardeşlerinin yanında olmaya devam edeceği vurgulandı.

İşte Anadolu Öğrenci Birliğinin Yayınladığı O Bildiri

Bugün yanı başımızda, komşumuz Suriye’de kardeşlerimizin yaşadığı zulüm 3 yılını doldurmak üzeredir. Bu 3 yıllık süre zarfında zalim Esed tarafından on binlerce çocuk ve kadın öldürülmüş, milyonlarca insan aç biilaç bırakılmış, milyonlarca insan öz yurdunu terk etmek zorunda bırakılmıştır.

Sözde dünyanın patronları, demokrasinin 21. yüzyıldaki garantörleri bu elim duruma çözüm bulmak bir yana bu kirli savaşın tarafı olmuş ve zalim, diktatör Esed’in yanında saf tutarak mazlum Suriye halkının katledilmesine yardımcı olmuştur.

Özellikle kış şartlarının ağırlaştığı, soğuğun iyiden iyiye kendini hissettirdiği şu günlerde tek suçları Suriye’de insanca yaşamak, bir parça özgürlük ve adalet istemek olan mazlum Suriye halkı, varil bombalarıyla sistematik olarak yok edilmeye çalışılmaktadır. Bir yandan egemenlere karşı amansız bir savaş veren Suriyeliler diğer yandan soğuğun ve açlığın acımasız yüzüne karşı zor bir savaş vermektedir.

Tarihi, sosyo-kültürel bağlarımızın yanı sıra akrabalık bağlarımızın da çok güçlü olduğu Suriye’de insanlık krizi artık dayanılacak boyutları çoktan aşmıştır. Şartlar iyice zorlaşmış ve insanlar hayatta kalmak ve özgürlük mücadelesini yürütebilmek adına kedi köpek yemek zorunda kalmıştır. “ Bizi insan olarak görmüyorsanız bari hayvan olarak görün ve hayvanlara verdiğiniz değeri verin.” diyebilecek derecede mağdur ve muhtaç durumda olan insanlara her açıdan yardım ulaştırılması insan olmamızın ve Müslüman olmamızın bir gereğidir. Şunu bilmeliyiz ki yardım elini uzatmadığımızda bu mazlumlar şu ana kadar yaşanandan çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacak ve bunun faturasını sadece Suriyeliler, değil bütün insanlık ödeyecektir.

21. yüzyılda bilgi ve iletişim çağının yüzkarası olan, insanların insanlığıyla imtihanını kaybettiği bu savaşa karşı onurlu ve sorumlu bir duruş sergilemeye, tükenen insanlığın evrensel damarını harekete geçirmeye namzet yüreklerin sesi olan Anadolu Öğrenci Birliği olarak sizleri Suriyeli kardeşlerimiz için insanlığın yüz akı olmaya davet ediyoruz.

Bu doğrultuda Anadolu Öğrenci Birliği olarak üniversitemizin belli noktalarında kurduğumuz yardım toplama merkezleriyle Suriyeli kardeşlerimizin özellikle kışlık giyecek, battaniye, yiyecek ve ilaç ihtiyaçlarını gidermek üzere bir yardım kampanyası düzenliyoruz.

Yerlerde sürünen insanlık onurunu ayağa kaldırmada sizlerin de katkısının olması gerektiğine inanıyoruz…