İnna Lillah ve İnna İleyhi Raciun

0
171

Anadolu Platformu olarak bu elim kazada hayatını kaybeden işçilerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.

 

Manisa'nın Soma ilçesinde Eynez bölgesindeki Soma Holding'e ait kömür ocağında, dün saat 15.30'da ilk belirlemelere göre trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da basına yaptığı son açıklamada, patlama esnasında madende 787 işçinin çalıştığını, bu işçilerden 205’inin karbon monoksit zehirlenmesinden hayatını kaybettiğini, 80 işçinin yaralı olduğunu açıkladı.

Ülkemizi büyük bir üzüntüye boğan faciadaki bilanço her geçen saat giderek ağırlaşıyor. Yapılan açıklamalara göre, patlamanın eksi 150 kodunda çıktığı, 450 koduna kadar işçilerin çalıştığı belirtilmektedir. Vardiya değişimi sırasında gerçekleşen bu elim felaket kayıplarımızın artmasında etkili olmuştur.

Anadolu Platformu olarak öncelikle bu elim kazada hayatını kaybeden işçilerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.

Devlet ve millet olarak öncelikle bu acıyı paylaşmak, üzerimize düşen görevleri acilen yerine getirmek zorundayız. Akabinde herkes şapkasını önüne koyarak bir özeleştiri yapmalıdır. Ülkemiz bir maden bölgesidir ve maalesef sık sık bu tür acılarla karşı karşıya kalmaktadır. Türkiye 'de, 1941 yılından bu yana maden ocağı kazalarında 3 bini aşkın insanımız hayatını kaybetti. En fazla kayıp verilen kaza, 1992'de 263 kişinin hayatını kaybettiği Zonguldak'ın Kozlu ilçesindeki grizu faciası oldu. Bu kazalarda 100 bini aşkın kişi ise yaralandı.

Bu kazaların bir kader olduğu, bundan kaçınmanın mümkün olmadığını kabul edebilir miyiz?

Yaşadığımız durum, birçok iş alanında olduğu gibi maden ocaklarında da yeterli denetimlerin yapılmadığı, işçi sağlığı ve iş güvenliği hususunda gerekli tedbirlerin alınmadığı, iş sahiplerinin daha çok kazanma hırsıyla hareket ederek insan canını ve onurunu hiçe saydığı konusunda ciddi endişelere neden olmaktadır. Yaşadığımız bu elim olay, bu bakımdan artık bir milat olmalıdır. İnsan canını ve onurunu yok sayan her tür gayri insani koşul ortadan kaldırılmalı; iş alanlarımız insan haysiyetine yaraşır biçimde acilen düzenlenmelidir. İş sahiplerinin daha çok kazanma hırsıyla insanları köleleştirmesine fırsat verilmemelidir. Devlet, millet için var olduğunu bir kez daha hatırlamalıdır.

Bu olay vesilesiyle, yaşanılan her gelişmeyi millet ve hükümet aleyhine kullanmak için fırsat kollayan, duyguları körelmiş işbirlikçileri, acılar üzerinden gerçek yüzlerini maskelemek isteyen her tür şer odağını ve millet düşmanlarını da telin ediyoruz.

“Soma faciasından bir Gezi çıkarabilir miyiz?” refleksiyle hareket ederek sosyal medyada ve diğer basın yayın araçlarında çığırtkanlık yapanların, ölü bedenler üzerinden siyaset yapmak ve ülkede yeni bir kaos çıkarmak isteyenlerin de heveslerinin kursağında kalacağına inanıyor, milletimizin bunlara karşı duyarlı davranacağını ümit ediyoruz.

Duamız; Cenab-ı Hakk’ın ülkemizi, milletimizi, Ümmet-i Muhammed’i bu tür felaket ve acılardan korumasıdır.

ANADOLU PLATFORMU