Ana Sayfa Kuruluşlar ‘İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı’ Tahlil Edildi

‘İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı’ Tahlil Edildi

0
‘İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı’ Tahlil Edildi

Mozaikder’in aylık olarak düzenlediği kitap tahlili programında bu ay İlber Ortaylı’nın “İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı” adlı kitabı tahlil edildi.

Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder)’in aylık olarak düzenlediği kitap tahlili programında bu ay İlber Ortaylı'nın Timaş Yayıncılıktan çıkan “İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı” kitabı tahlil edildi.

Ayda bir düzenlenen kitap tahlili programı 7 Mart Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans salonunda yapıldı.

Programın moderatörlüğünü Durhanım Armağan, sunumu ise gazeteci yazar Sabiha Doğan yaptı. Kitap tahlili programına çok sayıda Mozaikder üyesi katıldı.

Sunumda Osmanlı devletinde modernleşmenin etkileri, Tanzimat Fermanı ve Tanzimat dönemi incelendi. Tanzimat dönemi aydınlarının ülkeyi batılı devletler seviyesine çıkarmak için gösterdiği çabalara değinildi.

Tanzimat sonrası Osmanlı Devletinde ortaya çıkan sosyal, kültürel değişiklikler ve sonuçlarına dikkat çekildi. Toplumsal hayatta etkili olmaya başlayan modernleşme, bunun aile ve kadın üzerindeki yansımaları konuşuldu.

Sunumun ardından soru cevap bölümüne geçildi. Kitap Tahlili Programı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.