İMH Onursal Başkanı Mehmet Güney

0
539

Anadolu Platfornu Genel Kuruluna katılan isimlerden biri de İMH Onursal Başkanı Mehmet Güney idi. Mehmet Güney Beyin konuşma metni:

Mehmet Güney

Cümleten Selamun Aleykum.

Bayram Abi beni buraya misafir yaptı ama ben buranın ev sahibiyim arkadaşlar. Cenab-ı Hakk inşallah bu kurulumuzu hayırlara vesile kılsın. Rabb’im çalışmalarınızda sizleri muvaffak eylesin inşallah. Yani ben bu hareketin geçmişini, buraya emeği olan arkadaşlarımla ortak bir geçmişim var. Bunu güncelleyen siz değerli arkadaşlarıma da hassaten başarılar diliyorum. Kısa tutulacaksa Bayram abi, bu arkadaşlar gerçekten önemli, arkadaşlarımız zaten bunu kırk yılı aşkın bir yürüyüşle gösterdiler. Bu birikim gerçekten bir çınar gibi, bu birikimin avantajını da o zaman yeni zihinlere, yeni nesillere uygun bir şekilde aktarmak gerekiyor.

Arkadaşlar eğer, siz olursanız, sizin iradeniz olursa, yaptığınız işin doğruluğuna inanırsanız, hareketiniz olursa bunun mutlaka ürünü de olacak. Eğer siz olmazsanız, etrafınızda hizmet de olmayacak. Onun için öncelikle hareketin kurumsal olarak, stratejik olarak, planı, projesi, kadrosuyla birlikte mutlaka önceliğin buraya verilmesi, yani burada bir komin sistemde olduğu gibi alt sınıf üst sınıf idare eden ve edilen diye bir kategoriye gitmek istemiyorum ama yani burası ayakta olursa hizmet oluyor, bunu söylemeye çalışıyorum. Ve bu noktada kardeşlerimizin hayırlı hizmetler yaptığına da şahidim. Rabb’im sizleri inşallah muvaffak eylesin ve iki cihanda rızasına uygun cennetiyle mükâfatlandırsın istiyorum inşallah. Yani buradaki temsil yani arazideki arkadaşlarımızın gayreti gerçekten önemli. Hani hocalarımız yer yer anlatıyorlar ya işte Ramazan Hocam da belki o misali veriyor. Nasrettin hoca İsa (as)’ın sırlarını anlatırken işte Allah onu şöyle şöyle şöyle halk etti, şöyle şöyle bir mücadele ve en sonunda da göğe çıkardı. Ve hemen soruyorlar hocam bu mübarek gökyüzünde ne yer, ne içer acaba? Ya diyor burnunuzun dibinde kırk yıldır ben buradayım benim ne yiyip içtiğimi sormuyorsunuz siz mübareğin yukarıdaki halini soruyorsunuz. Yani mübarek eğer sizseniz yani burada öncelik burası olmalı; ki bu hizmet dönüşmeli. Bunun sivil toplum olması, ekonomik toplum olması, siyasi olması veyahut da akademik olması hiçbir şeyi değiştirmez. Öncelikle irade, öncelikle varlık. Bu yönüyle ben hareketin gerçekten kendisini önemsemesini ve bu önemsemeyi de bilhassa salonun sol tarafı ile birlikte bu açılımı da ayrıca desteklemek istiyorum. Hareket geleneğimizde geçmişte, parti teşkilatlarında bile hanımlar birimi yok idi. Hanımlar sadece öbür tarafta çay veren, bardak sesleriyle birlikte hizmet eden ama varlığı zikredilmeyen, telaffuz edilmeyen bir konumdaydı. Şu anda hamdolsun yani hayatta bunlarda yerlerini alarak artık ailedeki bu bütünlük sosyal hayata da taşınarak hamdolsun bu gerçekten hareketimize bir güç verdi. Burada da arkadaşlarımız zaten bunu yapıyorlar eğer başlangıçtan beri söylenenler de kale alınırsa lütfen inancımız doğrultusundaki bu hassasiyetlerimize biz daha çok önem gösterelim arkadaşlar. Bundan sonra bereket gelecek, bundan sonra kendi cennetimizin yolu açılacak zaten. Ama bu mahremiyet hudutlarını hizmet adı altında eğer gözardı edersek, bunun bedeli ağır olur. Buna hiçbir arkadaşımızın tevessül etmemesi gerekiyor zannediyorum.

 Belki espri gibi Bayram abi ama geçen bir hocamıza aktarmıştı batılı bir müsteşrik buraya kadınla ilgili bir araştırma için gelir ve konusu da İslam’da kadına nasıl bakılıyor? Önyargılı olduğu için Cüneyt’in demin söylediği gibi hep başkalarının gündemi çerçevesinde kadın insan kabul edilmez, kadının ruhu yoktur, kadın ötekileştirilmiş bir şeydir, neydir? onu bir araştır diye. Adam geliyor, sokağa çıkıyor, kadını görüyor. Efendime söyleyeyim iş yerine gidiyor aileye gidiyor. Ya böyle gerçekten insan olarak görmüyor musunuz? Hayır, bizim değerlerimizde hanımın konumu bu. Ya gerçekten hanımın bir ruhu var mı? Ya var gerçekten var. Bu geri haber gönderiyor diyor ki ya sizin söylediğiniz gibi değil, hanımın bir ruhu varmış. Diyorlar ki oradan onların bir kısmında takiyye diye inanç var. Seni belki kandırırlar biraz daha araştır. Bu son olarak gidiyor bir mezarlıkta işte Ayşe’nin, Fatma’nın da ruhuna diye bir mezar taşını çekiyor gönderiyor. Gerçekten ruhu varmış diye. Rabb’im inşallah bu ruha uygun, bereketli çalışmalarda, rızasına uygun bir şekilde sizleri muvaffak eylesin diyorum. Hakkı Hakk olarak Hakk’a tabi olmayı, batılı da batıl olarak bilip batıldan kaçınmayı ve mücadele etmeyi nasip etsin. Genel kurulumuz hayırlı ve mübarek olsun.

Selamun aleykum