İmam Hatiplerin Geleceği

0
İmam Hatiplerin Geleceği

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri yeni açılacak İmam Hatip Okullarını değerlendirdi .

DKAP Mensubu Öğretmenler Mersinde Yeni Açılacak İmam Hatip Liseleri ve Orta Okullarını değerlendirdi.

Merkezi İstanbul’da bulunan ve Kısa adı DKAB olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Platformu Üyeleri bir araya gelerek hasbi hal ettiler.

Mersin Suphi Öner Öğretmen evindeki Yemekli Programa Mersinde çeşitli okullarında görev yapan 80 civarında Din Kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmeni katıldı. Programın iki ana gündemi vardı. Birincisi Kur’an ı Anlama Platformunun Türkiye genelinde yapmayı Planladığı Kur’an ı Kerim bilgi yarışması, İkincisi ise Mersinde yeni açılacak İmam Hatip Ortaokullarının yerleri ve bu konuda yapılabilecekler idi.

Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneğinin Ev sahipliğinde yapılanı Program Akşam yemeğinin yenmesinin ardından başladı.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni ve DKAB Platformu Mersin şubesi başkanı Mustafa Köse Toplantının iki gündemi olduğunu, Birinci Gündem olan Kuran ı Kerim bilgi yarışması konusunda bilgilendirme ve Selamlama yapmak üzere Akdeniz Derneği Eğitim Komisyonu Başkanı Yusuf Ada’yı kürsüye çağırdı.Eğitimci Yusuf  Ada Akdeniz Derneği olarak Merkezi İstanbul’da Olan Kur’an ı Anlama Platformunun üyesi olduklarını, Platformun Tüm Türkiye’yle birlikte Mersinde de yapılacak olan Kur’an ı Kerim Bilgi Yarışmasının Yenişehir İlçesinde Bulunan Barbaros İlköğretim Okulunda yapılacağını, Yapılacak bu Yarışmanın iyi duyurulması halinde hayırlı bir geleneğin Mersinde de başlatılmış olacağını belirterek bu konuda Platform üyesi Öğretmenlerden destek talep etti.Ayrıca Yarışmanın içeriği hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

Daha sonra Programın İkinci gündemine geçildi. Konu hakkındaki bilgilendirme yapan DKAP Platformu Başkanı Mustafa Köse Mersinde Yeni açılacak İmam Hatip Orta Okullarının Akdeniz ilçesi için Fen Lisesinin, Toroslar İlçesi için Abdulkadir Perşembe Vakfı İlköğretim Okulu, Lise için ise Hüseyin Güvercin İlköğretim Okulu, Yenişehir ilçesi için Dumlupınar Lisesinin Mezitli için ise Mezitli İmam Hatip Lisesi bünyesinde açılacağını belirterek halkımızın bu konuda bilgilendirilmesi konularında kendilerine büyük görevler düştüğünü belirtti.

Dilek ve temennilerde söz alan katılımcıların temennilerinden bazıları şöyleydi.

Bu toplantı Periyodunun daha sık yapılması. Toplumun ıslah ve bilinçlenmesinde büyük katkısı olan İmam Hatip Okullarına ilginin arttırılması için ciddi bir çalışma yapılması. İmam Hatip Okulları dışındaki Tüm Okulların Seçmeli Kur’an ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin Hayatı Konularının Okullarda seçtirilmesi konularında Öğretmen ve İdareciler olarak sorumluluk alınması ve bazı Alışveriş Merkezlerinde Israrlı taleplere rağmen Mescit için yer tahsis edilmemesi bu konuda duyarlı olunması.

Programın sunumunu yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni ve DKAB Platformu Mersin şubesi başkanı Mustafa Köse Konuşmasına Toplantıya ev sahipliği yapan Akdeniz Derneği Yöneticilerine teşekkür ederek son verdi. Abdullah POLAT/MERSİN