Ana Sayfa Kuruluşlar ‘İmam Hatip Nesli’ Konferansı Yapıldı

‘İmam Hatip Nesli’ Konferansı Yapıldı

0
‘İmam Hatip Nesli’ Konferansı Yapıldı

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği tarafından organize dilen, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “İmam Hatip Nesli” başlıklı konferans yapıldı.

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği (İLSANDER) tarafından organize edilen, Osmaniye’deki bazı Sivil Toplum Kuruluşları’nın da desteklediği “İmam Hatip Nesli” başlıklı konferans yapıldı.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı konferans 12 Şubat 2016 Cuma günü Cebelibereket Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çok sayıda dinleyicinin katıldığı programın sunuculuğunu Hasan Boran yaptı. Program, Cahit Zarifoğlu İmam Hatip Ortaokulu Hafızlık Sınıfı öğrencisi Furkan Aslan tarafından okunan Kur’an tilavetiyle başladı.

Programın açılış konuşmasını Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Dağ yaptı. Konferansın gerçekleşmesinde emeği geçen Sivil Toplum Kuruluşlarına teşekkür eden Dağ, “İmam Hatip Nesli ve İmam Hatip Şuuru, yeni bir misyon ve vizyonla tekrar canlandırılıp, geliştirilmelidir. İmam Hatipler, toplumu oluşturan bütün unsurların beraberliğini sağlayan; taklide gömülmeden kültürel mirası değerlendiren, geleceğe dönük bir kurum ve ruh haline getirilmelidir” dedi.

Program, Yusuf Karaburç’un söylediği ezgilerle renklendi. Sonrasında ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu kürsüye geldi.

Bir Medeniyet Krizi Yaşanıyor

Bekiroğlu, “İmam Hatipler, 100 yıla yaklaşan tarihlerinde her zaman kadim değerlerimize sahip çıkmışlardır ve bundan sonra da böyle davranacaktır. 28 Şubat karanlığına benzer karanlıkları yeniden yaşamak istemiyoruz. İmam Hatip Lisesi mezunlarının üniversitelere erişimindeki katsayı adaletsizliği kaldırılmış, İmam Hatiplerdeki ve üniversitelerdeki çağdışı başörtüsü yasağı tarihe karışmış, kesintisiz sekiz yıllık eğitim kademeli hale gelerek,  ikinci dört yılda İmam-Hatip Ortaokulları yeniden açılmış, diğer ortaokul ve liselerde Kur’an-ı Kerim, Peygamber Efendimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler seçmeli ders olarak okutulmaya başlanmıştır. Önümüzdeki günlerde öğrencilerin bu dersleri seçmesi için teşvik etmeliyiz” dedi.

İmam hatipte eğitim alan öğrencilerin bütün İslam dünyasına öncülük edeceğini belirten Bekiroğlu, “Şu anda ciddi bir kriz var ve bu sadece İslam dünyasının krizi değil. Bu bir medeniyet krizidir. İslam Medeniyetinin yeniden inşa edilmesi gereken bir dönem yaşanıyor ve bunu aşma konusunda en ciddi rolü Allah’ın izniyle 15-20 yıl sonra bugünün imam hatipli gençleri üstlenecek” diye konuştu.

Yeniden İmam Hatip Ruhu

İmam hatip okullarındaki eski ruhun aşkla, şevkle, inançla çalışarak yakalanabileceğini dile getiren Bekiroğlu, “İmam hatiplerin önümüzdeki yıllarda hem İslam dünyasına hem de tüm dünyaya öncülük yapacağına inanırsak ve bu samimiyetle her bir gencimizi nasıl kuşatırız diye bakarsak ‘imam hatip ruhu’ dediğimiz şey kendiliğinden gelir” dedi.

Bekiroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Şimdi sahip olduğumuz güzel imkânlardan yararlanarak enerjimizi çocukların niteliğini arttırma yönünde kullanmanız gerekir. Bundan sonra yapacağımız çalışmalar, daha çok İmam Hatip camiasını nitelikli ve derinlikli hale getirmeye dönük olacaktır.”

Bekiroğlu, ”İnanıyorum ki, tarihsel iddialarımızı gerçeğe dönüştürmede, bölgemizde ve dünyada yeni bir barış atlası oluşturmada bu okulların yetiştirdiği genç nesiller öncü rolü üstlenecekler, ardından gelenlere sağlam bir miras bırakacaklardır” temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

Konferansa, Osmaniye’deki Eğitimbirsen, Birlik Vakfı, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Anadolu Gençlik Derneği, Vefa Derneği, AKÇEV, Çınar Derneği, OGED ve İHH gibi kardeş STK’lar destek verdi.