Ana Sayfa Kuruluşlar İlsander’de “Kur’an Ahlakı ve Birlikte Yaşama Kültürü” Konferansı Düzenlendi

İlsander’de “Kur’an Ahlakı ve Birlikte Yaşama Kültürü” Konferansı Düzenlendi

0
İlsander’de “Kur’an Ahlakı ve Birlikte Yaşama Kültürü” Konferansı Düzenlendi

Araştırmacı Yazar Ramazan Kayan “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri kapsamında “Kur’an Ahlakı ve Birlikte Yaşama Kültürü” konulu konferansta konuştu.

Ramazan Kayan, 16 Nisan 2015 Perşembe günü saat 10.00’da Osmaniye Merkez Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, saat: 15.00’da Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Amfisinde, saat: 18.00’da ise Osmaniye İlim Sanat Kültür Derneği’nde 20.45’de ise Ahmet Cevdet Paşa Konferans Salonu’nda bir dizi konferans verdi. 

 

 

Furkan, Bu Çağın Sahabesidir

 

Ramazan Kayan, Merkez Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki konuşmasında, ‘Bu Çağın Sahabesi’ olarak tanımladığı şehit Furkan Doğan’ı anlattı. “Furkan namaza çok düşkündü. İlk gördüğümde alnındaki secde izi de bundandı. Allah, bugünkü gençlik, örneksiz ve öndersiz kalmasın diye Furkan’ı seçmiş sizlere göstermiştir” diyerek Furkan’ın hayatından örnekler anlattı.

 

Hayalimizdeki Değil, Hayatımızdaki Muhammed Bizi Kurtaracaktır

 

Ardından Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Amfisineki konferansa geçen Ramazan Kayan, burada “Peygamberi Anmak mı Anlamak mı?” üst başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Kayan, "Hayatın çevresinde değil, ekseninde bir Muhammed lazım. Hayatı teğet geçen, hayatı ıskalayan bir Muhammed değil, hayatın akışını belirleyen hayatın ana dinamiklerini inşa eden bir Peygamber lazım. Herkesin şu soruyu sorması lazım ‘Hz. Muhammed hayatımızın neresinde, ne kadar içinde ne kadar merkezinde?’  Muhammed aynasında kendi gerçekliğimiz ile yüzleşmemiz gerekmektedir. Hz. Muhammed hayatın ta kendisidir. Muhammed’siz hayatlar boştur, batıldır. Hayalimizdeki Muhammed kurtarıcı olmayacaktır, hayatımızdaki Muhammed kurtarıcı olacaktır.” dedi.

 

Birlikte İş Tutabilme Kültürünü Geliştirmeliyiz

 

Konferansın ardından Osmaniye’deki STK Temsilcileriyle bir araya gelen Ramazan Kayan, “Bizler bu dönemde daha çok çalışmalı ve neslimizi ıslah çabası içerisinde olmalıyız. Ortak duyarlılıklarımızı, birlikte iş tutabilme kültürümüzü geliştirerek daha gür dillendirmemiz gerekir” dedi. STK Temsilcileri de istişarelerde bulunmak için ayda bir, bir araya gelme taahhüdünde bulundular.

 

Yeniden Mescid-i Aksa'da Özgürce İbadet İtmek İstiyorsak, İzzeti Allah'ta Aramamız Gerekiyor

 

Ramazan Kayan son olarak, Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi’nde “Kur’an Ahlakı ve Birlikte Yaşama Kültürü” konulu konferansını gerçekleştirdi. Musa Çiftçi’nin Kur’an tilavetiyle başlayan program, İlsander Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Dağ’ın konuşmasıyla devam etti. Çok sayıda dinleyicinin katıldığı programda Dağ, Hz. Muhammed denince aklıma üç kelime gelir; birincisi hayat, ikincisi hareket üçüncüsü ise rahmettir. Mutlaka bir hareketlilik ve bu hareketliliğin merkezinde ise bir rahmet lazımdır” diye konuşmasına başlayan Kayan Hoca, “Üç konu bizim için ahlakımızı ve birlikteliğimiz açısından önem arz etmektedir. 1-Allah'ın ahlakı ile ahlaklanmalıyız.Ümmetin coğrafyasını, bilincini kaybetmesinin nedeni İslam ahlakından uzaklaşmasıdır. Ahlak üzere hareket ettiğimizde gençleri İslam’a çekebiliriz. 2. Allah'ın boyası ile boyanmalıyız. Allah'ın boyası ile boyandığımız zaman, bizi görenlerin aklına da Allah gelecektir.3. Allah'ın izzeti ile izzetlenmeliyiz. İzzeti menkulde, gayrımenkulde, aşirette, soyda-sopta, aradığımız için bu duruma düştük. Bu yüzden Müslümanlar İsrail'e boyun eğiyor. Bu yüzden kurşunla kaynatılmış gibi saf ve temiz olması gereken Müslümanlar birbirine kurşun sıkıyor. Yeniden Kudüs'ün bizi olmasını istiyorsak, yeniden Mescid-i Aksa'da özgürce ibadet etmek istiyorsak, izzeti Allah'ta aramamız gerekiyor. Amerika'da değil, menkulde-gayrımenkulde değil…

 

Ahlakımızı ve birlikte yaşama kültürünü Peygamberimizden, -Nebevi Sünnetten- örneklemeliyiz. Peygamberi, terörize, karikatürüze, pasifize, nötralize ve atomize etmek isteyenlere müsaade etmemeliyiz. Peygamberimiz barış peygamberi olduğu kadar direniş, ahlak peygamberi olduğu kafdar ahkam peygamberidir de” dedi.