Ana Sayfa Kuruluşlar İlsander’de İnternet Bağımlılığı Semineri Verildi

İlsander’de İnternet Bağımlılığı Semineri Verildi

0
İlsander’de İnternet Bağımlılığı Semineri Verildi

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği tarafından 15 Nisan Çarşamba günü Veli Aba Konferans Salonu’nda “İnternet Bağımlılık mı Verimlilik mi?” konulu seminer gerçekleştirildi.

Programa, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi ve OKÜ Eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aykut Gül konuşmacı olarak katıldı.

Teknolojik gelişmenin hızından bahsederek sözlerine başlayan Prof. Dr. Aykut Gül, 2014 Yılı İtibariyle 1.32 milyar facebook, 1 milyarın üzerinde YouTube kullanıcısı, yılda 6 milyar saatten fazla video izleme, dakikada 100 saat video yükleme, g+’da 1 milyarın üzerinde kullanıcı, 284 milyon aktif twitter kullanıcısı ve günlük 500 milyon tweet, 200 milyon aktif instagram kullanıcısı, günlük 60 milyon fotoğraf paylaşımı olduğuna değindi.

 

Sosyal Medyanın olumlu ve olumsuz yanlarının olabileceğini ifade eden Gül, hızlı iletişim, doğrudan iletişim, düşük maliyet, arkadaşlarından haberdar olma, etkileşimli olması, deneyim/İlgi paylaşımı, arkadaş, aile ve iş çevresiyle temas, arkadaşlık kurma gibi olumlu yanlarını sıralarken, zaman israfı, asosyalleşme, sanal ortamda taciz, kuralların yeterince oturmamış olması, kişisel bilgilerin çalınması ve sanal ortamda kullanılması riski, virüs saldırıları ve gelecek iş başvuruları açısından bazı paylaşımların sorun olabileceği gibi olumsuz yanlarını da sıraladı.

 

Akıllı telefonların akılsızca kullanıldığını ve teknolojinin hayat tarzını etkilediğini belirten Gül, “akılsızca kullanılan akıllı telefonlar bizi bağımlılıktan, izolasyon ve asosyalliğe götürüyor. Bu konuda önerilerim var. Önerilerimi şu şekilde sıralayabilirim; Teknoloji verimli kullanılırsa sosyalleşmeye daha çok zaman kalır. Medya okuryazarlığı eğitimi yaygınlaşmalıdır. Özellikle evdeki internet bağlantılarında Aile Profili aktifleştirilmelidir. Sinema keyfi ev ortamında ailece yaşanabilir. İnternet yaşam boyu öğrenme aracı olabilir. Aile ile birlikte öğrenme faaliyetleri yapılabilir. Teknoloji diyeti (orucu) yapılmalı. Belirli zamanlarda tüm teknolojik cihazlardan uzak, aile, akraba ve arkadaş ortamlarında zaman geçirilebilir. Başkalarının beğenisi için yaşamayın” dedi.

 

Sunumun son bölümünde dinleyicilere gerçek hayatta sosyalleşmeleri yönünde telkinde bulunan Gül, öğrencilerin kendilerini nasıl geliştirmeleri gerektiğini belirterek, “İnternet ve özellikle sosyal medya kullanımını sınırlandırın. Bilişim teknolojilerini verimlilik için kullanın. Planlama yapın. Önceliklerinizi belirleyin” açıklamasında bulundu.