Ana Sayfa Kuruluşlar İlsander’de Hizmet İçi Eğitimler Devam Ediyor

İlsander’de Hizmet İçi Eğitimler Devam Ediyor

0
İlsander’de Hizmet İçi Eğitimler Devam Ediyor

Osmaniye İLSANDER’de Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gazi Kılıçparlar’ın katılımıyla “İslami Davet’in Gerekliliği ve Davette Usul” programı düzenlendi.

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği tarafından 9 Nisan 2015 Perşembe  günü Veli ABA Konferans Salonu’nda Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gazi Kılıçparlar ve Eğitim Yöneticisi İsmail Yiğit’in  katıldığı “İslami Davet’in Gerekliliği ve Davette Usul” konulu program düzenlendi.

 

Programa, İlsander Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Dağ, komisyon temsilcileri ve dernek gönüllüleri katıldı. İslami Davet’in gerekliliği konusuna değinen İsmail Yiğit, “Davet, İslam’a, Allah’a çağrıyı ve İslam’ı insanlara anlatarak benimsetmeyi ve uygulamasını sağlamayı ifade eder. Davetin gerekliğine ve onun Peygamberlerden bize bırakılan bir görev olduğunu her daim hatırlamalıyız. Davet çalışmalarının, içinde bulunduğumuz çağı ve çağın insanını ıskalamaması gerekir. Özellikle çocuk ve gençlerimizi davette; televizyon, internet ve akıllı telefon unsurlarını dikkate almalı, güzel bir dille uygun olanı yapmalıyız.” dedi.

 

Programa kısa bir ara verilerek çiğ köfte ikramı gerçekleştirildi. Ardından Gazi Kılıçparlar’ın konuşmasına geçildi. Davet kelimesinin  çağırmak, seslenmek, nida etmek, dua etmek, adlandırmak anlamlarına geldiğini ifade eden Kılıçparlar, “Hızla değişen ülke ve dünya gündemi içerisinde unutulmaya yüz tutmuş  islami davet çalışmalarına yeni bir yüz, yeni bir biçim verilmesi gerekir. İslami davetin içeriği, asli konuları vahiyle ilintili olduğu için herhangi bir değişime ihtiyaç duymaz. Ancak ne söylendiğinin yanında kimin, nerede ve nasıl bir söylemle bu dini vazifeyi yerine getirdiği de önem taşımaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji, bireysel ve kitlesel iletişim kanallarının tüm dünyaya ulaşılabilecek bir hal alması davet kapısını alabildiğine açık hale getirmiştir. Ancak birebir, yüzyüze, dizdize davetin önemini de unutmamalıyız. Evlerimizde yaptığımız ders halkalarını önemsemeliyiz. Bunun yanında kurumsal daveti de davetimizin yaygınlaşmasında önemli bir aşama olarak kabul etmeliyiz” dedi.

 

Program, soru cevap kısmının ardından sona erdi.