İlsander Çanakkale Şehitlerini Andı

0
186

Osmaniye İlim Sanat Kültür Derneği Ortaöğretim Komisyonu tarafından 18 Mart Cuma günü Dernek Konferans Salonu’nda Çanakkale Şehitlerini Anma Programı yapıldı.

Osmaniye İlim Sanat Kültür Derneği Ortaöğretim Komisyonu tarafından 18 Mart Cuma günü Dernek Konferans Salonu’nda Çanakkale Şehitlerini Anma Programı yapıldı.

           

Program, Çocukların Kur’an-ı Kerim okumalarıyla başladı. Ardından, İLSANDER Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Kadir DÜNDAR  açılış konuşması yaptı. DÜNDAR, Gençlerimizin Çanakkale ruhunun getirdiği tarih şuuruyla yetişmesi gerektiğine değinerek;  “ Tarih, övgü ve sövgü aracı olarak kullanılmamalıdır. Çanakkale Savaşında batı modernizmi, İslam Medeniyetini yıkmak istemiştir. Ancak başarılı olamamıştır. Bu, ilk karşılaşmaydı ama son olmayacaktı ve olmadı da.” dedi.

           

Daha sonra Ruveyda EREN’in Çanakkale şiirini okumasıyla davetliler duygusal anlar yaşadılar. Günün anlam ve önemi hakkındaki konuşmayı,  İLSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman DAĞ ‘Çanakkale Ruhunu Doğru Anlamak’ konulu sunumuyla gerçekleştirdi. Çanakkale Savaşının tarihi seyrini anlatan DAĞ, “ Çanakkale bir iman zaferidir. Vatan ve namus için yapılan savaşta Allah’ın yardımı sağanak sağanak inmiştir. Emperyalist ve sömürgeci güçlere karşı inanarak ve iman ederek direnenler, her zaman destan yazmışlardır. Çanakkaleyi kuru kuruya bir kahramanlık olarak anmak yanlış olur; Aksine olaylardan ders çıkarmalı günümüzde o ruhu canlı tutmalıyız. İslam tarihinde nasıl Okçular Tepesi varsa Çanakkalede de Conkbayırı, Anafartalar vardır. Bu tepelerin terk edilmemesi gerekir. Günümüzdeki Tepeler ise;

1-      Akide ve Ahlakımız: Bunları Salih amelle süslemeliyiz.

2-      Ailelerimiz: Evlerimizi mescitler, mektepler edinmeliyiz,

3-      Kurumlarımız: Sahiplenmeli ve dinamil tutmalıyız.” dedi.

 

Program,  Çanakkale hakkında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarının derecelerinin açıklanması ve hediye dağıtımıyla son buldu.