İLSAN-DER, Prof. Kırbaşoğlu’nu Ağırladı

0
237

Prof. Dr. Mehmet Hayri Kırbaşoğlu, Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği’nin (İLSAN-DER) davetlisi olarak Osmaniye’ye geldi.

Prof. Dr. Mehmet Hayri Kırbaşoğlu 30 Mart 2018 tarihinde Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği’nin (İLSAN-DER) davetlisi olarak Osmaniye’ye geldi.

Prof. Kırbaşoğlu ilk konferansını Stratejik Düşünce Kulübünün ev sahipliğinde Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde verdi. Kırbaşoğlu, “Aliya’nın Örnek Kişiliği ve Görüşleri” üst başlıklı konferansta Aliya’nın ufku üzerine düşünsel bir yolculuk yaptı.

Burada İLSAN-DER YK adına kısa bir konuşma yapan Cevat Bal özetle şunları dile getirdi: “Bugün İslam dünyasının cehaletle ve bilgiye duyarsızlıkla anılıyor olması İslam adına bir talihsizliktir. Akıl-vahiy, Kur’an-sünnet, gelenek-yenilik, din-felsefe gibi ikilemler üzerinden bir tercihi dayatan tartışmalar, Müslümanların içine girdikleri entelektüel darlığın boyutlarını göstermektedir. Aklın ve özgür düşüncenin, Kur’an’ın atfettiği mertebeye yeniden yükseltilmesi, daha iyi bir gelecek kurmamız için vazgeçilmez bir şarttır.”

Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu konferanstan sonra kitaplarını imzalayarak katılımcılarla, soruları üzerine sohbet etti.

Prof. Kırbaşoğlu yine aynı tarihte, 30 Mart akşamı saat 20.00’da İLSAN-DER Veli Aba Konferans Salonu’nda “Aliya’yı Anlamak” üst başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumdan önce İLSAN-DER YK başkanı Süleyman Dağ, derneğin çalışmalarından bahsetti. Yerelde İLSAN-DER olarak faaliyet gösterdiklerini dile getiren Dağ, Türkiye ve yurt dışı yardım çalışmalarını ise Anadolu Platformu’na bağlı olarak İyilikder üzerinden gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bilgilendirme konuşmalarından sonra kürsüye gelen Prof. Kırbaşoğlu şu başlıklara değindi:

-Aliya’nın örnek kişiliği,

-Düşünceleri,

-Ahlak mücadelesi,

-İslam düşüncesinde kadının konumu ve yeri,

-Tüketim toplumu ve zararları

-Ticari reklamların oluşturdukları tahribatlar…

-Zayıf hadis rivayetlerinin İslam dünyasında oluşturduğu algı.

31 Mart 2018 Cumartesi günü İLSAN-DER gönülleriyle kahvaltıda buluşan Kırbaşoğlu katılımcılarla söyleşi odaklı bir oturum gerçekleştirdi.

Prof. Kırbaşoğlu oturumdan sonra Mersin Akdeniz Derneği’nin davetlisi olarak Mersin’e hareket etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz