İlim Hikmet Vakfı’nda İnsan Konuşuldu

0
212

Anadolu Öğrenci Birliği öncülüğünde gerçekleştirilen “Düşünce Akademisi” İlim Hikmet Vakfı’nda yapıldı.

Moderatörlüğünü Veysel Tüfekçi’nin yaptığı Yrd. Doç. Faruk Karaaslan, Ramazan Bayraktar ve Nezir Ergenç’in konuşmacı olarak katıldığı panelin konusu “İnsan”dı.

İlk olarak Nezir Ergenç “Yapay Zekâ ve İnsan” konulu bir sunum yaptı. Aklın tanrılaştırılması, insanın tanrılaştırılması ve ardından makine-insan sürecinin sonucu olarak modern insanın yeni Tanrısı olma iddiası güden yapay zekayı eleştiren Ergenç, batı aydınlanmacı felsefesinin indirgemeci insan tanımının yerini Müslüman perspektiften yapılan insan tanımının alması gerektiğini belirtti.

Ramazan Bayraktar ise “Benlik İnşası” başlıklı sunumunda “nasıl insan olunur” meselesine değindi. Unutulmuş olanı geri çağırmasını, insanın özüne, orijinaline dönmesini benlik inşası olarak tanımlayan Bayraktar, her insanın kişisel bir nüzul sebebi olduğundan ve insanın sorumlu kul olduğundan bahsetti.

Programın son sunumunu ise “Sosyal Bilimlerde İnsan Meselesi” başlığıyla Yrd. Doç. Dr. Faruk Karaaslan yaptı. Medeniyetleri birbirinden ayıran ölçütün zihinlerdeki insan tasavvuru olduğunu belirten Karaaslan, insanın yaşam standardını artırma maksatlı hümanist mantıkla üretilen teknolojinin, hayatın merkezinden Allah’ı çıkarıp insan merkezli yaşam kurma çabası olduğunu vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz