İlim Hikmet Vakfı 5. Geleneksel Aile Eğitim Kampı Yapıldı

0
321

Kayseri İlim Hikmet Vakfı, 5. Geleneksel Aile Eğitim Kampı’nı Kozaklı’da gerçekleştirdi.

Bu yıl 5.si gerçekleştirilen İlim Hikmet Vakfı Geleneksel Aile Eğitim Kampı’na 100 civarında aile çocuklarıyla beraber katıldı. Aile Eğitim Kampı’nın açılışında konuşan İlim Hikmet Vakfı Başkanı Osman Gerçek, vakıf çatısı altında yapılan komisyon faaliyetlerinden bahsetti. Gerçek, vakıf faaliyetlerinin komisyonlar vasıtasıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu yılki kampın ana temasının aile olduğunu vurgulayan Osman Gerçek, ilk insan ve ilk peygamber Adem ile eşi Havva’nın ülfet, muhabbet ve kararlılıkla kurmuş oldukları ilk yuvanın bir müddet sonra evlatlarının arasındaki husumetten dolayı ağır darbe aldığını, iyilerin Habil safında, kötülerin de Kabil safında kıyamete kadar var olacaklarını belirtti.

İyilik, doğruluk ve güzellik yolundaki yürüyüşün, İbrahim ailesi ve Muhammed (s.a.v) ailesi tarafından devam ettirildiğini, tüm Müslümanların namazlarında bu örnekliğe sadakatlerini yenilediklerini belirten Gerçek, vakıf çalışmalarında aile merkezli çalışmalara önem verdiklerini vurguladı.

Aile Eğitim Kampı’nın ilk seminerini Erü İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi hocası Prof. Dr. Süleyman Akyürek verdi. “Ailede Din Eğitimi” konusunda konuşan Akyürek, Peygamberler ve onların ailelerinin yaşamış olduğu imtihanları bizim de yaşamakta olduğumuzu dile getirdi. Akyürek, en çok gençlerimizden şikayetçi olduğumuzu belirterek, tarihin her devrinde yaşayan toplumların, gençlerinden şikâyet ettiklerini ve bunun her devrin ortak söylemi olduğunu vurguladı.

Akyürek, ailenin, mahallenin ve çevrenin bireyi koruyuculuğunun neredeyse yok olduğunu, sağlıklı bireylerin ancak sağlıklı zeminde yetişebileceğini örneklemelerle izah etti.

Kampta Anadolu Platform İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir de “İslami Hareketin Aile Vizyonu” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Aile ve kadın konusundaki yaklaşımımızın önemine değinen Aldemir, İslami mücadelenin aile eksenli bir mücadele olması gerekliliğini vurguladı. Müslüman ailenin çocuklarının, dava bilincinden önce dünyevi refahla tanıştıklarını ve duyarsızlaştıklarını belirten Aldemir, aileyi ayakta tutan temel dinamiklerin sağlıklı iletişim, sahih bilgi ve salih amel olduğunu ifade etti.

Kamp programının son konuşmacısı Erciyes Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERREM) Müdürü Öğr. Gör. Mustafa ATAK oldu.

“Ailede Değerler Eğitimi” konusunda bilgiler veren Mustafa Atak konuşmasında, inançlı ve değerlerine sahip çıkan bireyler olarak, aileyi dış tehditlerden korumak ve korunaklı bir şemsiye haline getirmek için, ailede sohbetin, saygının, hoşgörünün, diğergamlığın, şükür ve minnetin önemini örnekleriyle anlattı. İletişim araçlarının özellikle çocuklarımızı nasıl ifsat etmeye çalıştığını örnekler üzerinden anlatan Atak, ailede değerlerin teorik öğrenmeyle değil, pratik uygulamalarla ancak yerleştirilebileceğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz