Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği ‘İlahiyat Eğitimi ve Gençlik’ konferansı yapıldı

‘İlahiyat Eğitimi ve Gençlik’ konferansı yapıldı

0
‘İlahiyat Eğitimi ve Gençlik’ konferansı yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi, Prof. Dr. Adnan Demircan’ın katılımıyla “İlahiyat Eğitimi ve Gençlik” konulu konferans düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) Gaziantep Şubesi 10 Aralık Perşembe günü Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Abdulkadir Konukoğlu Konferans Salonunda Prof. Dr. Adnan Demircan’ın katılımıyla “İlahiyat Eğitimi ve Gençlik” konulu konferans düzenledi.

Konferansa İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeymus Demir, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

AÖB öğrencilerinden Zeynel Kaplan tarafından sunulan program Hafız Talha Kaplan tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından ‘İlahiyat Eğitimi ve Gençlik’ konulu konuşmasını yapmak üzere Prof. Dr. Adnan Demircan kürsüye geldi.

Osmanlı’dan günümüze ilahiyat eğitiminin serencamına değinen Demircan, konuşmasında şu konulara vurgu yaptı: “İlahiyat fakülteleri bizim din tarihimiz açısından çok önemli. Gerçi bir kısım hocalar tarafından sıkça eleştirilmesine rağmen bu böyle. Şunu ifade ederek başlamak isterim. İlahiyatlar olmasa Türkiye’de dini hayat çok daha kötü olurdu. İlahiyat fakülteleri dini hayatın tüm sorunlarına rağmen bir denge unsuru olmuştur. Hemen hemen her şehirde ilahiyat fakülteleri açılıyor, bu iyi bir gelişme.

İlahiyat tahsilinin modern anlamda ilk örnekleri 1900’lü yılların başında görüyoruz. Cumhuriyet kurulduğu zaman Osmanlı’dan alınan miras bir süre devam etti. Fakat cumhuriyeti kuran akıl din ile çok barışık ortam oluşturma niyetinde değildi. O yüzden farklı bir tutum takındılar.

1924 yılında medreseler kanunla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlandı. Fakat 5 gün sonra bir bakan emri ile medreseler kapatıldı. 1930’lu yıllara gelindiğinde Türkiye’de yüksek din tahsili alanı adam bulunamaz hale geldi. 1949 yılında artık bir ilahiyat fakültesi açmanın kanaati hâsıl oldu ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi açıldı.

Fakülte kuruldu, ancak doğru dürüst tefsir anlatacak, hadis anlatacak hoca yok. Bunun için Boşnak bir âlim getirdiler, o tefsir ve hadis derslerini verdi. Yabancı hocalar getirterek bir taban oluşturmaya çalıştılar. Bunların yetiştirdikleri hocaların tedrisinden geçen öğrenciler bugün bir dönüşüm gerçekleştirdiler.

Türkiye’de siyasi irade insanı şekillendirmek için zaman zaman müdahaleler yapıyor. 28 Şubat sürecinde 24 ilahiyat fakültesi vardı. Bunlardan iki tanesini öğrenci alımını durdurarak kapanma durumuna soktular. Antalya İlahiyat Fakültesi’ne atama dahi yapılmamıştı. Eskişehir İlahiyat Fakültesi öğrenci alamadı.

28 Şubat sürecinde birkaç fakülte hariç, fakültelere 20’şer öğrenci veriyorlardı. Mesela Marmara İlahiyat’ın 120 hocası vardı, 20 öğrenci veriyorlardı.”

Konferans, Prof. Dr. Adnan Demircan’ın konuşmasının ardından sona erdi.