Ana Sayfa Kategoriler Faaliyetler/Etkinlik III. Kadın Çalıştayı Gaziantep’te Başladı

III. Kadın Çalıştayı Gaziantep’te Başladı

0
III. Kadın Çalıştayı Gaziantep’te Başladı

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (Akadder)’in Mozaik Kadın ve Aile Derneğinin ev sahipliğinde düzenlediği “Kadın Çalışmaları ve Teşkilatlanması” konulu III. Kadın Çalıştayı Gaziantep’te başladı.

 

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (Akadder)’in Mozaik Kadın ve Aile Derneğinin ev sahipliğinde düzenlediği “Kadın Çalışmaları ve Teşkilatlanması” konulu III. Kadın Çalıştayı Gaziantep’te başladı.

10 Mayıs Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda başlayan III. Kadın Çalıştayı'na 30 ilden yaklaşık 100 kişi katılıyor. İki gün sürecek olan çalıştay Kur’an-ı Kerim ve Türkçe Mealinin okunmasıyla başladı. Daha sonra Anadolu Platformunun tanıtım filmi izlendi. Tanıtım filminin ardından selamlama konuşmalarına geçildi. Çalıştay'da bir selamlama konuşması yapan yazar Ümit Aktaş 10 sene önce bu atmosferi görmenin mümkün olmadığını belirterek; “bu gün bu ortamları görüyorsak bu kadınların gayretleriyle oldu. Umuyorum ki bu organizasyonlar burayla sınırlı kalmaz. Türkiye’de kadın sorunu yok erkek sorunu var. Çünkü Türkiye’de kadınların etrafına duvarlar ören erkeklerdir.” dedi.

Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer’de buralarda atılan tohumların rahmet olarak açmasını temenni ederek başladığı konuşmasına; “Ülkemizde Suriye savaşının mağdurlarını ağırlıyoruz. Onların acılarına merhem olmaya çalışıyoruz. Yaptıklarımızı veya yapamadıklarımızı konuşacak olursak yapamadıklarımız çok daha fazla. Muhacir kardeşlerimize tam anlamıyla Ensar olmuş değiliz. Suriye sorununun çözümü için STK’ları topladık. Müslümanların arasına çekilmiş olan tel örgüler kanımıza dokunuyor. Yardımlarımız; iyiliğe, hayra, güzelliğe dönüştürebilirsek doğru bir iş yapmış oluruz. Sizden ricam gittiğiniz yerlerde Suriyeli kardeşlerinizi de unutmayın.” dedi.

Anadolu Platformu YİK üyesi Nesrin Karataş da konuşmasında; “Yeryüzünün bize dar geldiği, o soğuk kış günlerinde kapıyı aralamak gibiydi bizim davamız. Bir kötülüğü elimizle düzeltemiyorsak kalbimizle tarafımızı belli edebiliriz. Davamızı insanlara aktarmak için önce eşimizle sonra da çocuklarımızla iletişim kurmamız gerekir. Çevremizde her kim varsa davamız için iletişime geçmek gerekir.” dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından ülkemizin 30 ilinden gelen STK temsilcileri kendilerini tanıtarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

Çalıştay'da Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir; “Anadolu Platformunun Misyonu ve Hedefleri” başlıklı bir sunum yaptı.

Sunumun ardından yemek ve namaz molasının, ardından da atölye çalışmalarına geçildi. Atölye çalışmalarında 5 gruba ayrılan katılımcılar; Toplantı Adabı, İletişim, Verimlilik, Müfredat ve Organizasyon başlıklarını müzakere ettiler.

Çalıştay katılımcıları akşam yemeğini Gaziantep Dülükbaba Biyolojik göledinde yedi. Yemeğe Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'de katıldı. Şahin yemekte yaptığı konuşmada Anadolu Platformunun çalışmalarını ilgi ile izlediğini belirterek bir yerel yönetici olarak bu tür çalışmalara her zaman destek vereceğinin altını çizdi.

Çalıştay'ın akşam oturumlarında ise Evde Karakter Eğitimi, Ortaöğretim, Yükseköğretim, Aile ve Yetim çalışmaları konusunda Osmaniye, Adana, İstanbul ve Gaziantep’ten katılan katılımcılar tarafından sunumlar yapılacak. Programın ilk gün çalışmaları AKADDER tarafından organize edilecek olan forum ile sona erecek.