II. Ramazan İstişaresi Yapıldı

0
184

Bülbülzade Vakfı’nın her yıl Ramazan ayında düzenlediği “Geleneksel Ramazan İstişareleri”nin ikincisi Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanında yapıldı.

İlki 2 Haziran Cuma günü yapılan istişarenin ikincisi 16 Haziran Cuma günü yapıldı. Her yıl Ramazan ayında iki defa yapılan ve tüm komisyonların faaliyetlerinin konuşulduğu istişare programı iftarla başladı ve sahura kadar devam etti. İstişareye, vakfın 23 komisyonundan ve Kilis Dirilişder’den yaklaşık 80 kişi katıldı.

II. Ramazan İstişaresi’nin açılış konuşmasını Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir yaptı. Aldemir konuşmasında şunları dile getirdi;

“Yaptığımız faaliyetleri düşünce ve fikri dünyamız ile örtüştürmemiz lazım. Yaptığımız bu faaliyetlerin diğer yapmış olduğumuz faaliyetlerle bir bağını kurmamız gerekmektedir. Bilgi yoksa fikir de yoktur. Bu açıdan sürekli sahih bir bilgi kaynağı ile geçmişimizle bağımızı kurmamız gerekmektedir. Herkesin mekânsal ve finansal büyüme gerçekleştirdiği bir süreçteyiz. Bizlerin bir mekânı olmalı, ama o mekânlardan, finanslardan daha çok fikrimizin, bilgimizin, hikmetimizin olması gerekmektedir. Bu açıdan fikri büyümede zamanın ruhunu anlamamız gerekmektedir.

Değişimin merkezi bizim inancımızda devlet değil, millettir. Milletin bağrında yer almışsanız illaki devlet buna göre şekil alacaktır. Fikri ve kültürel iktidar üniversitelerde, milletin içinde halen yankı bulmuş değildir. Bundan sonra daha bir özgüvenle bir sistem, düzen kurma, kendi normlarımızla değeri adalet olan bir sistemi insanlarla buluşturmamız lazım. Tüm bunlar için ders halkaları çok önemlidir. Bunu daha da bir derinleştirip işi aslına göre uyarlamamız lazım.”

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Gündem maddeleri olarak;

-Fikriyatımız

a-Ders halkalarımız; fikriyatımızın örüldüğü alan,

b-İstişare ve eğitimcilerin eğitimi ders halkaları

c-Öneriler

-Teşkilat

a-Kurum kültürü ve kurum hafızası

b-Yeni yıl için hangi çalışmalar öncelikli olmalı

c- Eğitim, kültür, sanat, spor, yardım çalışmalarına dair…

d-Komisyonlarımızın öncelediği çalışma alanları

e-Projeli ve planlı çalışmanın önemi

f-Vakfımızın temsiliyeti, nöbet sistemi, kamuoyundaki etkililiği

-Ahlak ve hukuk

a-Vakıf faaliyetlerinde ahlak ve hukuk

II. İstişare programı yapılan müzakerelerin ardından sahur vakti sona erdi.