II. Bölge Toplantısı Gaziantep’te Yapıldı

0
168

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu II. Bölge Toplantısı Bülbülzade Vakfının ev sahipliğinde 13 Mayıs Pazar günü Gaziantep’te yapıldı.

Sabah Kahvaltısı ile başlayan programa II. Bölge’de bulunan üye kuruluşlardan; Gaziantep’ten Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı adına Mahmut KAÇMAZER, Güneydoğu Teknik Elemanlar Derneği adına Sıddık AKDOĞAN, Bilim Eğitim Sağlık Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına Halil DEMİR, Adana Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği adına Mahmut ERASLAN, Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği adına Necati KARATAŞ, Kayseri İlim Hikmet Vakfı adına Şükrü KARAOSMANOĞLU, Alanya Sebilay Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına Hasan İLHAN, Mersin Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneği adına Yusuf YALÇINKAYA ve Kâzım KAVAK, Elbistan Çınar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği adına Akif PAK, Şanlıurfa İnsan Eğitim ve Yardımlaşma Derneği adına Metin IŞIK, Bilgi ve Hikmet Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği adına Hidayet AKTOPRAK, Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği adına Cemil MANATAÇ ve Mehmet DEMİR, Kahramanmaraş Rıdvan Hoca Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı adına Osman KURTOĞLU ve Bayram NURDOĞAN, Tarsus Erdemli İnsanlar Derneği adına Cevdet MOLAY, İskenderun Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği adına Mustafa ÇETİN, Nizip Eğitim ve Dayanışma Derneği adına Ayhan KAPLAN ve Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay ADLEMİR, Başkan Yardımcısı Gazi KILIÇPARLAR, Genel Sekreter Mehmet ALPCAN, Koordinasyon Kurulu Üyesi Özkan SOYLUOĞLU, Yüksek İstişare Kurulu üyesi Süleyman DAĞ ve Mustafa DOĞU’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Toplantı Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay ALDEMİR’in Anadolu Platformunun yaptığı faaliyetler hakkında bilgilendirme konuşmasıyla başladı. ALDEMİR; Hizmet içi Eğitim Seminerleri kapsamında 35 ilde görüşmelerde bulunduklarını, toplam 24 ilde ise Hizmet içi Eğitim Seminerleri düzenlediklerini söyledi. Seminerler kapsamında 160 yakın Vakıf ve Derneklerle Kanaat önderlerini ziyaret ettiklerini belirtti.  Malatya’da yapılan Kadın Çalıştayı ve Ortaöğretim Çalıştayı, Yeni Anayasa ile ilgili ‘Benim de Sözüm Var çalışması’, İstanbul’da yapılan Medya İletişim Semineri ve Yüksek İstişare Kurulu toplantısı ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Daha sonra toplantı gündemine geçildi. Toplantıda;

·          Genel Kurul sonrası Teşkilat Şeması ve görev dağılımları hakkında bilgilendirme yapıldı.

·         Üye kuruluşların komisyonlarını daha yakından tanımak için bilgi ve iletişim bilgileri paylaşıldı.

·         Komisyon tüzüklerinin yeninden düzenlenmesi ve bir kitapçık haline getirilmesi sağlanacak.

·         Kurumsal Kimlik çalışması ile ilgili katılımcılara bilgi verildi ve görüşleri alındı.

·         Bölge Sekretaryalığına Mahmut ERASLAN seçildi.

·         Bölge çalışmalarının takip ve kontrolü için Necati KARATAŞ, Sıddık AKDOĞAN ve Hasan İLHAN görevlendirildi.

·         Reyhanlı Ufuk/Der’den Mehmet DEMİR Reyhanlı’daki mülteci kamplarında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.  Dernek Başkanı Cemil MANATAÇ; “Suriye’de yaşanan olaylar ümmet bilincinin geliştirilmesi ve teşkilatlı çalışmaların önemini ortaya koymaktadır.” dedi.

·         Kuzuluk Buluşmaları ile ilgili bu sene “İnsanlığın Özgürlük ve Adalet Arayışı” üst başlığının benimsendiği dile getirildi ve konu ile ilgili öneriler dinlendi.

·         19-20 Mayıs da Kayseri’de yapılacak olan Öğretmen Çalıştayı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

·         Bir sonraki toplantıda üye kuruluşların bölgelerinde yaptıkları faaliyetlerle ilgili katılımcıları bilgilendirmeleri kararlaştırıldı. Buna göre sırayla ilk toplantıda; Gaziantep, Kahramanmaraş, Mersin ve İskenderun, ikinci toplantıda; Kayseri, Adıyaman, Adana ve Reyhanlı, üçüncü toplantıda; Şanlıurfa, Osmaniye, Elbistan, Tarsus ve Alanya’nın bilgilendirme sunumu yapmaları kararlaştırıldı.

·         Toplantıda son olarak Van Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği başkanı Özkan SOYLUOĞLU; Van’da meydana gelen deprem dolayısı ile Anadolu’daki Vakıf, Dernek ve tüm Kuruluşlarımızın Van’lı hemşerilere gösterdiği kardeşlikten dolayı teşekkür etti.

 

Toplantı da bir sonraki toplantının 8 Temmuz da Elbistan da yapılması karalaştırıldı. Anadolu Platformu 2. Bölge Toplantısı dua ve temennilerle sona erdi.