İhvan’ın İki Önemli İsmine Ziyaret

0
İhvan’ın İki Önemli İsmine Ziyaret

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, İhvan’ın iki önemli ismi Züheyr Selim ve Ali Sadreddin Elbeyenuni’ye Londra’da bir ziyaret gerçekleştirdi.

“Suriye’yi ve Bölgeyi Destekleme” konferansı nedeniyle Londra’da bulunan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, İhvan’ın iki önemli ismi Züheyr Selim ve Ali Sadreddin Elbeyenuni’yi Londra Greenford’da ziyaret etti.  

Turgay Aldemir, Züheyr Selim’in şahsi konutunda, Londra’daki İslami eğitim, yardım ve medya çalışmalarını yürüten heyet ile kapsamlı ve verimli bir toplantı gerçekleştirdi.

Aldemir görüşmede, Suriye ile alakalı yürütülen ve planlanan projeler hakkında bilgi verdi.

Ayrıca, Suriye’deki toprakları, dolayısıyla toplumsal hafızaları ve kültürleri yok edilmiş, Suriyelilerle yapılacak röportajlardan oluşacak “Sesli Kütüphane” projesinden de bahsetti.

Suriye İle İlgili Projeler

Görüşmede, Türkiye’deki ve Suriye içerisindeki okullar, 5 şehirde kurulacak olan imam hatipler, Tire Kitap tarafından basılarak Arapça’ya çevrilen kitaplarla ilgili konular da konuşuldu.

Züheyr Selim, yirmi başlık altında, kitaplarla ilgili öneri hazırlayabileceklerini söyledi. Evde Karakter Eğitimi kitaplarının Arapça ve Kürtçe çevirileri heyete hediye edildi.

Minberşam Derneği’nin Gaziantep ve Suriye içerisinde yaptığı çalışmaları içeren dosyalar heyet ile paylaşıldı.

Özellikle, Suriye ile Türkiye’den gazeteci ve fikir adamlarının on beş günde bir ortak çıkardıkları İşrak gazetesi hakkında heyete bilgi verildi. Ali Sadreddin, bu hayati çalışmaların, Suriye ve İslam dünyasına yaptığı katkılardan bahsetti.

Gaziantep’ten Suriye’ye Arapça yayın yapan Fecr radyosu ve Ortadoğu’ya yayın yapmak üzere kurulacak olan Kürt radyosu hakkında da heyete bilgi verildi.

5 dilde yayın yapmak üzere kurulacak olan Suriye İletişim Merkezi dikkat çeken projelerden biri olarak sunuldu. Ali Sadreddin, süreklilik ve iletişim ile kopukluğu giderebileceğimizi belirtti.

Aramızdaki Bağlar Çok Eski

Aramızdaki bağların çok daha eskiye dayandığını ve güçlü olduğunu belirten Ali Sadreddin’in, “Bizler her zaman akrabayız. Eşimin annesi Türk’tür. Yani sizlerin eniştesiyim” şeklindeki sözleri, aramızdaki kadim bağı kanıtlar nitelikteydi. 

Züheyr Selim, söz alarak şunları dile getirdi; “Dünyadaki bazı başkentler diğerlerinden daha farklı bir medeniyet dengesine sahiptir. Osmanlı’dan bu yana İstanbul, İzmir ve Halep arasında bir bağlantı vardır. Ancak son yıllarda Türkiye ilerlerken, Suriye yanı başında çok şey kaybetti. Bizim, sizin “Bilgi ve Bilinç” adlı kitabınıza ihtiyacımız var. Türkiye’ye yük olduk, ancak sizin de biraz daha sabırlı olmaya ihtiyacınız var.” 

Ziyarette, Mısır’ın ve Suriye’nin durumu arasındaki farklılıklar da konuşuldu. Züheyr Selim, “Filistin, Şam’ın bir parçası olduğundan, onun durumu Mısır’dan farklı. İsrail, Suriye’nin değişmesini istemiyor” dedi.

İhvan ve Suriye’nin Geleceği

Turgay Aldemir ise verimli görüşmede şunlara değindi:

“Bu kaosun içinden ancak beraberce bir gelecek çıkarabiliriz. Geçmişte yaşanan benzer krizlere bakıp, örnekleri ve ibretleri alacağız. Biz, sizi Türkiye’nin dışında görmüyoruz. Biz de, Suriye’nin dışında değiliz.

Azez’deki bombardımandan kaçan yüzlerce insan bu gece Türkiye sınırlarına geldi. Bizim arkadaşlarımız da onların yanında. Tıpkı aramızdaki sınırlar çizilmeden önce olduğu gibi yine bir araya geliyoruz.

İhvan’ı ve onun tecrübesini, Suriye’de sahada daha fazla görmek istiyoruz. Geçmişte, Hama ve benzeri olaylarda ödediği bedeller dolayısıyla İhvan’ın kendini yenileyerek Yeni Suriye’nin geleceğinde daha fazla söz sahibi olması gerekiyor.”

Görüşmede sonunda, önümüzdeki ay İstanbul ve Gaziantep’te bir buluşma düzenlenmeye karar verildi.