İdlib Katliamı Adana’da Lanetlendi

0
183

Suriye rejiminin İdlib’de yaptığı kimyasal saldırı, Ülfet Derneği ve AKADDER Adana Temsilciliği’nin de aralarında bulunduğu STK’lar tarafından protesto edildi.

Suriye rejiminin İdlib’de yaptığı kimyasal saldırı, Ülfet Derneği'nin de aralarında bulunduğu Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM)’e üye kuruluşları tarafından, gıyabi cenaze namazı ve basın açıklaması ile protesto edildi. Suriye’nin İdlib kentine rejim tarafından düzenlenen kimyasal hava saldırısında onlarca sivil insanın yaşamını yitirmesi ve yaralanmasına tepki göstermek için öğle namazını müteakip Adana Beşocak Meydanında toplanan Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM) üyesi STK Temsilcileri, basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından toplanan kalabalık, hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılıp dua etti.  

ASİM adına Ali Şimşek’in yaptığı basın açıklamasında, 6 yıldır Suriye’de yaklaşık bir milyon insanın hayatına mal olan insanlık dışı katliamların en son idlib’de yaşanan katliam ile bardağı taşırdığı ve sabırların tükenme noktasına geldiği ifade edilerek sebep olan “tüm zalimleri lanetliyoruz.” denildi.

ABD, Yaptığı İronik Açıklama İle Ümmetle Adeta Alay Ediyor

ASİM’in basın açıklamasında özetle; “Hatırlanacağı üzere süreç hastane ve fırınların bombalanmasıyla faciaya dönüştü. Temel ihtiyaçlardan öte insani ve tıbbi müdahalenin dahi yapılamayacağı bir ateş çemberine dönüştü. Elinde bir parça ekmekle enkaz altından çıkarılan kız çocuklarının avuçlarını sıkı sıkı bağladıkları manzaralar gördük. Evladının son nefesinde ona ‘lailahe illallahı’ telkin eden annelerin feryatlarına şahit olduk. Cennette bolca ekmek yiyeceğini ikrar eden yakin ve fıtratı bozulmamış çocukların vasiyet ve imanlarına şahit olduk. Narkoz verilmeden canlı canlı ameliyat edilen minnacık çocukların kuran okuyarak nasıl acılarını hafiflettiklerine şahid olduk. Ağır yaralıların yeterli ameliyat malzemesi bulunamadığı için diri diri ceset torbalarına konulduğuna şahit olduk. Irzı namusu kirletilmesini istemeyen bacılarımızın intihar mektuplarına şahit olduk. Tıpkı bizi öldürün diyen Iraklı nur bacının mektubunu bir zamanlar okuduğumuz gibi. Ehlini, kadınlarını ve kızlarını necis rafizilerden korumak için öldürme fetvası isteyen koca ,abi ve babalara şahit olduk.” şeklinde devam eden açıklamada “Dün İdlib’te havadan kimyasal sarin ve klor gazı kullanarak çoğu çocuk olmak üzere 100 Müslüman şehid edildi ve 400 yaralı. Şehid sayısı zaman geçtikçe artmakta. Savaşın en hain yüzünü gün geçtikçe öğrenmekteyiz Suriye topraklarında. Bu zamana kadar Esed ve Rusya Suriye’de resmi rakamalar göre 168 defa kimyasal saldırıda bulundu. Tüm dünyanın kırmızı çizgilerini resmi rakamlara göre 168 defa ihlal eden Esed’e karşı dünya hala iki yüzlü ve sessiz. Kınamaların, ağır cümlelerin ve diplomatik notaların son tahlilde faturası 168 defa sivil halka kimyasal saldırı ve binlerce ölü. Kınamaların en kallavisi Amerika’dan geldi. Sözlerim şaka gibi gelebilir ama yanlış duymadınız. Amerika Esed rejiminin kimyasal silah kullanmasını kabul edilemez olduğunu duyurdu. Ve akabinde kimyasal saldırının geçmesinin üzerinden 10 saat geçmeden aynı Amerika yine aynı şehir İdlib’in Salkin bölgesinde Ravda Mescidi’ni bombaladı ve 21 Müslümanı şehid etti. İşte bize bu acıları yaşatanların ve bu yaşatılanları kınayanların durumu budur kardeşler… Amerika’nın kimyasal saldırıyı kınayıp 3 saat geçmeden camilerimizi vurması, nasıl bir ironiyle yok edildiğimizin açık göstergesidir. Nasıl bir trajediyle işgal edildiğimizin resmidir.” denildi.

ASİM* tarafından yapılan basın açıklamasında Türkiye ve Dünya Müslümanlarına seslenilerek şu görüşlere yer verildi: “Ey Müslümanlar, ey İslam ümmeti, saldırı ve terör haberlerine alışıp duyarsızlaşmayın. Kardeşliğinizi unutmayın, tek yürek olarak mazlumun yanında yer alın. Ey İslam ülkelerinin liderleri, ilim insanları, insan hakları müdafileri, bu karanlık ve kuralsız savaşı durdurmak için maddi ve manevi her türlü gücünüzü seferber edin. Unutmayın, bu vebal her birimizin, hepimizin sırtındadır. Tüm Müslümanların buradan amel ve emellerinin barışık olacağı bir zemine gelmesi için dua ediyorum. Özgür Halep’inden özgür Kudüs’üne , özgür Türkistan’ından özgür Çeçenistan’ına özgür Irak’ından özgür Afganistan ve Arakan’ın da buluşmak emeli için Allah’ın bize hayırlı ameller vermesini murad ediyorum. Allaha emanet olun.”

Çok sayıda Adanalının yanı sıra Suriyeli mültecilerin de katıldığı basın açıklamasında döviz ve pankartlar taşıyan vatandaşlar, tekbir getirerek Esad yönetimini, ABD’yi, Rusya’yı ve İran’ı protesto etti.

ASİM’in Basın Açıklaması kılınan gıyabi cenaze namazı ve dua ile sona erdi.

* Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM) Adana’da faaliyet gösteren 50’den fazla sivil toplum kuruluşunun birlikte hareket ettiği ortak bir sivil toplum hareketidir.