Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği İdeolojiler ve Hareketler Kampı yapıldı

İdeolojiler ve Hareketler Kampı yapıldı

0
İdeolojiler ve Hareketler Kampı yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği İstanbul Şubesi kız öğrencileri dönemin ilk kampını gerçekleştirdi.

İdeolojiler ve Hareketler Kampı 6 Aralık Pazar günü çeşitli üniversitelerden çok sayıda kız öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Meryem Çamurluoğlu’nun Kur’an tilavetiyle başlayan program, Kamer Çamurluoğlu’nun açılış konuşmasının ardından grup çalışmalarının sunumlarıyla devam etti.

Program, Betül Gürbüz’ün “İdeoloji nedir? / İdeolojilerin Ortaya Çıkış Sebepleri” başlıklı sunumuyla başladı. Bir sonraki sunumdaHalide İkra Kahraman “Demokrasi” başlıklı konuyu irdeledi.

Şiir dinletisi ile devam eden kampta bir sonraki konuşmacı “Muhafazakarlık” adlı sunumuyla Esra Karakurt oldu. Programda, Sümeyye Ortak “Liberalizm” konusunu ele alırken, diğer konuşmacı Şüheda Nur Arvasi “Milliyetçilik” konusunu masaya yatırdı.

Öğle arası verilen programda, daha sonra tekrar sunumlara geçildi. Öğleden sonraki ilk sunum Kevser Çolak tarafından yapıldı. Çolak, “Radikalizm” konusunu ele aldı. Bir sonraki sunumda ise Fatma Karakuş, hâlâ çok tartışılan “Marksizm-Sosyalizm” konusu hakkında bilgi verdi.

Feyza Nur Demirci ise “Kemalizm” konulu sunumunda, Kemalizmin ideoloji olarak kabul edilip edilmeyeceği tartışmasına açıklık getirdi. Rüveyda Yavuz “İslamcılık” başlıklı konusuna “Modernite ve İslamcılık İlişkisi” alt başlığıyla giriş yaptı.

“İdeolojiler ve Hareketler Kampı”nın son konuşmacısı Sevgi Şişman idi. Şişman, “İdeolojilerin Evrimi ve Sonu” adlı sunumuyla konuyu katılımcıların dikkatlerine sundu.

Amine Çelik’in şiir dinletisinin ardından, bütün sunumculara Gürgün Karaman’ın “Düşünen Bir Toplum İçin Çekişle Felsefe” adlı kitabı hediye edilerek kamp programı sona erdi.