I. Gençlik Buluşması Gerçekleşti

0
130

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu “Geçmişten Geleceğe Gençlik” temasıyla Gaziantep’te gençlik buluşması düzenledi.

I. Gençlik Buluşması Gaziantep’te Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu “Geçmişten Geleceğe Gençlik” temasıyla Gaziantep’te gençlik buluşması düzenledi.

Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde yapılan ve 2 gün süren I. Gençlik Buluşmasına Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay ALDEMİR, Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkan Yardımcısı Gazi KILÇPARLAR, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin ÖZHAZAR, Anadolu Platformu Ortaöğretim Komisyonu Kurucu Başkanı Kazım KAYAN, Anadolu Platformu Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Âdem ER ve İstanbul, Kocaeli, Bursa, Manisa, Uşak, Alanya, Mersin, Adana, Osmaniye, Reyhanlı,Kırıkhan, İskenderun, Düziçi, Hatay, Kahramanmaraş, Elbistan, Malatya, Elazığ,Nizip, Şanlıurfa, Van, Tatvan, Kars, Muş, Erçiş, Çarşamba, Mersin, Darende, Sakarya, Adıyaman, Çelikhan, İslâhiye ve Gaziantep’ten 200 ortaöğretim öğrencisi ve 40 eğitimci katıldı.

“Dünyayı ahretin tarlası olarak gören bir gençlik”

Kur’an-ı Kerim ve Mealinin okunması ile başlayan programa Suriyeli âlim Ali FEYYAZ ve Anadolu Platformu Ortaöğretim Komisyonu Kurucu Başkanı Kazım KAYAN’ın kısa selamlama konuşmaları ile devam etti. Daha sonra kürsüye gelen Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay ALDEMİR ise konuşmasında şunlara değindi:

“Gençlerin dinamizmi çağlar kapatıp çağlar açmıştır. Bu dinamizmi yeniden hayata taşımamız lazım. Günümüzde dünyevileşen gençliğin çöküşüne hepimiz şahidiz. Gençlik yapılanması olmayan organizasyonlar çökmeye mahkûmdur. Zaten etrafımıza birçok duvar örülmüşken, bir duvar da biz örmeyelim. Ufkumuz açık olmalı, sınır ötesi düşünmemiz gerekir. Sahabenin davası için gitmediği yer kalmamıştı. Batı Afrika’da okyanusla karşılaşan sahabenin sözleri hala aklımda; Allah’ım önüme büyük bir derya çıktı, onu aşamıyorum, beni affet.”

Şer odaklarını ortadan kaldırmak istiyorsak örgütlü ve fedakâr bir yapı içerisinde çalışmamız gerekir diyerek sözlerinde devam eden ALDEMİR; “İslam dünyasını top yekûn aydınlatmak için sizler birer umutsunuz. Öncü, karar verici, irade ortaya koyan bir gençlik hareketini ülkemizle ve dünyamızla buluşturmamız lazım. Bizim mücadelemiz kadim bir geçmişe dayanıyor. Aramıza örülmüş bunca sınırlara rağmen İslam dünyası yeniden kucaklaşıyor.

Allah için mücadele verirseniz Allah onu bereketlendirir. Bu mekânlardan umudu, heyecanı geleceğe taşımalıyız. Hedeflerimizi büyük tutmalıyız. Adaletin, merhametin herkese ulaşması için bu millet sizin sorumluluğunuza sahip çıkmanızı bekliyor. Bu çalışmaya uzaktan yakından iştirak eden siz değerli gençlere ve bu buluşmayı organize eden tertip komitesine teşekkür ediyorum. Allah çalışmalarımızı bereketli kılsın.” diyerek sözlerini tamamladı.

“Asrı Saadet önümüze koyduğumuz bir modeldir”

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkan Yardımcısı Gazi KILÇPARLAR ise “Anadolu Platformunun Geçmişinde ve Oluşumunda Gençlik” konulu bir konuşma yaptı. KILIÇPARLAR konuşmasında şunlara değindi: “Asrı Saadet dönemi geride kalmış bir zaman dilimi değil, önümüze koyduğumuz bir modeldir. Asrı Saadet döneminde genç sahabelerin fırça izlerinin çok olduğunu görürüz. Bizim anlayışımızda gençlik enerji kaynağıdır. Gençler bizler için çok önemlidir, çünkü geleceği onların gözü ile göreceğiz.” dedi.

Arzın imarı, neslin ıslahının bu tür programlarla şekillendiğini belirten KILIÇPARLAR; “Zihin inşası çok önemli, genç dinamiklerimizin kendi değerlerine dönerek oradan beslenmesi gerekir.  Bu değerlerimizi dillendirirken pratikle destekleyip, ütopik konuşmayacağız. Bu değerleri bu çağa bizler taşıyacağız, bizler bu misyonu yükleneceğiz.  Rabbim bu yürüyüşü sizlerle güçlendirsin. Ayaklarımızı sabit kılsın.” dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından Gençlik Buluşmasına düzenlenen panellerle devam edildi. İlk olarak Malatya’nın moderatörlüğünde  “Sahabe Döneminde ve Günümüzde Gençlik ” konulu panel yapıldı. Panelde katılımcı illerden gelen katılımcılar aşağıdaki konuları işledi:

Musab Bin Umeyr  (Adıyaman)

Hz. Ali (Van)

Furkan Doğan (Malatya)

Metin Yüksel (İstanbul-Avrupa Yakası)

Panelden sonra katılımcı öğrenciler 10’ar kişilik gruplar halinde toplanarak atölye çalışması yaptılar. Atölye çalışmalarında işlenen konular ise şunlardı:

Beyin Fırtınası (Atölye Çalışması)

Genç Davetçinin Kimliği

Davetçinin İletişim Metotları

Davette Örneklik  (Rol – Model Olma)

Davetçinin İlim Amel Bütünlüğü

Davetçinin Kendini Yetiştirmesi

Atölye çalışmasının ardından ilk günün son panelinde ise “Arap Baharı ve Gençlik” üst başlığı ile aşağıdaki konular katılımcıların istifadesine sunuldu:

Tunus (Elazığ)

Mısır (Osmaniye)

Libya (Tatvan)

Filistin (Bursa) 

Oturumun II. Günü olan Pazar günkü bölümünde ise Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Üyesi Hüseyin ÖZHAZAR “Kur’an Okuma Bilinci” üst başlıklı bir konuşma yaptı.

Konuşmanın ardından “Gençliğin Zaman ve Mekân Algısı” üst başlıklı Forum düzenlendi. Modratörlüğünü Gaziantep’in yaptığı Forumda çeşitli illerden gelen öğrenciler aşağıdaki konular hakkında sunumlarını yaptılar:

Zamanı Planlama : (İstanbul – Anadolu Yakası)

İbadetlerimize ayırdığımız zaman: (Malatya)

Kur’an da zaman kavramı : (Adana)

Ömür ve mekân bilinci : (Erciş)

Forumdan sonra katılımcıların 1. Gençlik Buluşması hakkında görülerini almak amacıyla anket yapıldı. Anketin ardından kısa bir kapanış konuşması yapan Anadolu Platformu Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Âdem ER katılan tüm öğrencilere ve öğretmenlere teşekkür etti. Program hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile son buldu.

 

Ortaöğretim I.Gençlik Buluşmasında aşağıdaki konular işlendi:

“Geçmişten Geleceğe Gençlik”

02.02.2013 CUMARTESİ

8.00 – 9.30 Kahvaltı

9.30 – 9.40 Kuranı Kerim ve Meali (Osmaniye)

9.40 – 9.55 Sinevizyon   (AÖB Tanıtımı)   

 

9.55 – 9.15 Açılış Konuşması   (Kazım KAYAN)

                    Anadolu Platformu Ortaöğretim Komisyonu Kurucu Başkanı   

9.15 – 10.45 Selamlama Konuşması (Turgay ALDEMİR)

                             Anadolu Platformu Koordinasyon Başkanı

10.45  – 11.00 Ara (Çay İkramı)

 

11.00 – 12.15 Panel

        Toplumsal Değişim ve Gençlik

              ***  Sahabe Döneminde ve Günümüzde Gençlik  (Moderatör: Malatya)

1-    Musab Bin Umeyr  (Adıyaman)  (15 dk)

2-    Hz. Ali (Van)  (15 dk)

3-    Furkan Doğan (Malatya)  (15 dk)

4-    Metin Yüksel (İstanbul-Avrupa Yakası)  (15 dk)

    

      12.15 – 14.00 Yemek – Namaz

      14.00 – 15.00 Anadolu Platformunun Geçmişinde ve Oluşumunda Gençlik (Gazi KILIÇPARLAR)

                                     Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Üyesi

15.00 – 15.45 Namaz – Çay

 

15.45 – 17.15 Beyin Fırtınası (Atölye Çalışması, Moderatör: Adana)

a-    Genç Davetçinin Kimliği

b-    Davetçinin İletişim Metotları

c-     Davette Örneklik  (Rol – Model Olma)

d-    Davetçinin İlim Amel Bütünlüğü

e-    Davetçinin Kendini Yetiştirmesi

 

17.15 – 19.00 Namaz – Yemek

 19.00 – 20.20 PANEL

Toplumsal Değişim ve Gençlik

 ***   Arap Baharı ve Gençlik (Moderatör: Elbistan)

1-    Tunus (Elazığ)   (15 dk)

2-    Mısır (Osmaniye)   (15 dk)

3-    Libya (Tatvan)   (15 dk)

4-    Filistin (Bursa)   (15 dk)

 

20.20 – 21.30 Kaynaşma – Hasbihal – Çay İkramı

21.30 – 22.00 Namaz

03.02.2013 PAZAR

5.30 – 6.00 Sabah Namazı

6.00- 7.00 Serbest Zaman

7.00- 8.00 Sabah Kahvaltısı<