I. 15 Temmuz Çalıştayı Kilis’te Yapıldı

0
221

“I. 15 Temmuz Çalıştayı” Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’in katılımları ile Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde yapıldı.

“I. 15 Temmuz Çalıştayı” Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Vali Dr. Mehmet Tekinarslan, Belediye Başkanı Av. Hasan Kara, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Deniz, Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, 20-21-22. Dönem TBMM Milletvekili Musa Uzunkaya, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Program, Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk tarafından 15 Temmuz şehitleri için okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından 15 Temmuz’u kronolojisiyle hatırlatan sinevizyon gösteriminin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

Allah milletimize böyle acılar yaşatmasın

Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun konuşmasında, Kurtuluş Savaşı kahramanlarının torunları olan milletimizin, 15 Temmuz’da da aynı kahramanlığı gösterdiğini belirtti. Milletimizin karşısında duran tüm uluslararası güçlere olduğu gibi, içimizde, bizdenmiş gibi görünen hainlere de yine dimdik, onurla, şehit düşerek tüm dünyanın şahitliğinde kendisini ispatladığını dile getirdi.

Rektör Karacoşkun, 15 Temmuz’un 1. yıldönümünde tüm şehitlere rahmet, gazilere ise sağlık diledi. “Allah milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın” temennisinde bulunan Rektör Karacoşkun, programa destek veren kurumlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından çalıştayın oturum kısmına geçildi. İlk oturumda 20-21-22. Dönem TBMM Milletvekili Musa Uzunkaya bir sunum yaptı. Uzunkaya konuşmasında FETÖ’nün 40 yıldan bu yana devlete sinsice sızdığını ve nihayetinde de 15 Temmuz’daki alçakça ve haince darbeyi gerçekleştirmeye çalıştığını söyledi. Uzunkaya, FETÖ ve benzeri bölücü, yıkıcı terör örgütlerine karşı halkın, millet iradesinin yanında, devletine bağlı bir şekilde, birlik olarak dik durmasının önemine vurgu yaptı.

“I. 15 Temmuz Çalıştayı”, öğleden sonra gerçekleştirilen iki oturumla devam etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar’ın moderatörlüğünü üstlendiği oturumda Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir tarafından “Dünden Bugüne FETÖ ve 15 Temmuz” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi.

FETÖ 50 yıllık bir zihin manipülasyon örgütüdür

Aldemir sunumunda şu noktalara değindi:

“15 Temmuz darbe girişimi Türkiye’nin siyasi tarihinde bir utanç vesikasıdır. FETÖ 50 yıllık bir zihin manipülasyon örgütüdür. Zihnimize, seciyemize verdikleri zararların çetelesini tutan var mı? Zira seciyemizde, idrakimizde bıraktıkları kalıcı zararların haddi hesabı yoktur. Meclisi tekrar inşa ederiz, köprüyü yıksalardı orayı dahi tekrar inşa edecek gücümüz vardı… Peki dinî idrakimizi işgal ederek yerle bir ettikleri kültürel, ahlâkî ve zihnî unsurlarımızı nasıl tekrar inşa edeceğiz? Tekrar dirilmek için bu soruya cevap aranması elzemdir.

15 Temmuz’dan bu yana geçen bir yıl içinde tanık olduğumuz birçok şey, yakın tarihimizi yeniden gözden geçirerek nerelerde hatalar yapılmış olduğunu değerlendirme ihtiyacımızı da açıkça ortaya koyuyor. Bunu yaparken NATO’ya üye olduğumuz tarihe, hatta İkinci Dünya Savaşı yıllarına, belki de daha öncesine kadar gitmek gerekebilir. Böyle bir egzersiz geçmişi yargılamaktan çok geleceği güvence altına almak bakımından önem taşıyor kuşkusuz.

15 Temmuz gecesi vatanı için canını feda etmeye hazır olarak meydanlara inen binlerce Anadolu insanı vardı. Kimi işçi kimi köylü kimi ise garibandı. Emir aldıkları tek yer vicdanlarıydı. Vatan ve bayrak sevgileriydi. İman güçleriydi. İş dünyasının önemli isimleri, bürokrasinin önemli bir bölümü geçmişte olduğu gibi pozisyon almak üzere bekliyordu. Sokağa çıkmak yerine darbecilere nasıl adapte olurum derdindeydi. Bunları unutmamak gerekiyor.

Belki abartı olacak, ama yıllarca hayranlık duyulan ve eğitimlerini ABD başka olmak üzere ünlü okullarda okuyanlar değildi darbeyi engelleyen. Anadolu’nun bağrından kopup gelen insanlarımızdan başkası değildi tankın önüne yatan. Dolayısıyla artık her ABD ya da İngiltere ve Türkiye’deki küresel odakların arka bahçesi konumunda olan okullardan mezun olanları artık bir kez daha sorgulayalım. Baş tacı etmeden önce bir değil iki kez irdeleyelim. Makbul olan eğitimini yabancı okullarda olsa dahi iyi bir şekilde tamamlamış, ama milli duygularından uzaklaşmamış insanlardır.

Devletimiz 15 Temmuz’dan ders almalı

Devletimiz 15 Temmuz’dan ders almalı. Aldığını göstermeli. Askeriyede, emniyette ve birçok kurumda başlanan arınma hususunu siyasete de taşımalı. Unutulmamalıdır ki, küresel güçlere göre Türkiye bizlere bırakılamayacak kadar kıymetli. Bu nedenle bugün FETÖ ile gelecekler yarın başka bir örgütle. O nedenle hazırlıklı ve birlik olmaktan başka çaremiz yok.”

İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Halil Aldemir’in giriş konuşmasını yaptığı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Ali Yıldırım’ın moderatörlüğünde yapılan ikinci oturumda TÜRKSAT Genel Müdürlüğü’nden Uzman Adnan Çelik, 15 Temmuz’daki darbe girişiminde TÜRKSAT’ta yaşanan olaylara ilişkin bilgiler verdi.

Çalıştayın son oturumu Yrd. Doç. Dr. Erdinç Gülcü moderatörlüğünde gerçekleşti. Oturumda Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun ve İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya genel bir değerlendirme yaptı.

Oldukça verimli geçen “I. 15 Temmuz Çalıştayı”, katılımcılarla birlikte toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.