Hz. Peygamber’in Duaları

0
397

Allah’ım! Bize imanı, salih ameli sevdir ve gönüllerimizi onlarla süsle; küfrü, fıskı ve isyanı bize çirkin göster ve bizi onlardan uzak tut. Bizi gerçek anlamda olgunluğa, hakka ulaşanlardan eyle. İşte Hz. Peygamber (sav)’in dualarından bir demet:

Allah’ım, bilerek şirk koşmaktan sana sığınıyoruz; bilmeden koştuğumuzdan dolayı affını diliyoruz.

Bize olan nimetinin son bulmasından, lütfettiğin esenliğin değişmesinden, cezanın aniden gelmesinden ve her türlü gazabından sana sığınıyoruz.

Senden bereket, rahmet, lütuf ve esenlik diliyoruz; hiçbir zaman yok olup gitmeyen ebedî nimetini diliyoruz; korku gününde güvenlik, yokluk gününde varlık diliyoruz; bize verdiklerinin de vermediklerinin de şerrinden sana sığınıyoruz.

Allah’ım, bize imanı, salih ameli sevdir ve gönüllerimizi onlarla süsle; küfrü, fıskı ve isyanı bize çirkin göster ve bizi onlardan uzak tut. Bizi gerçek anlamda olgunluğa, hakka ulaşanlardan eyle.

Allah’ım senden bugünün/gecenin hayrını, genişlik ve kolaylığını, başarısını, aydınlığını, bereketini ve hidayetini diliyoruz; bugünde/gecede bulunan kötülüklerden ve sonraki günlerin şerrinden sana sığınıyoruz.

Allah’ım, keder ve üzüntüden sana sığınıyoruz, acizlik ve tembellikten, korkaklık ve cimrilikten, borçların baskın gelmesinden ve insanların zulmüne uğramaktan sana sığınıyoruz.

Allah’ım bizi utandıracak davranışlardan sana sığınıyoruz, mahvımıza sebep olacak arkadaştan, bizi oyalayıp gaflete sokacak uzun emelden, seni anmayı unutturacak fakirlikten ve bizi azdıracak zenginlikten sana sığınıyoruz; bizi senden ayıracak her şeyden sana sığınıyoruz.

Allah’ım, bize günahla aramıza engel olacak kadar korkundan, bizi sayesinde cennetine ulaştıracağın itaatinden, bize kendisiyle dünya musibetlerini hafifleteceğin yakîn bilgisinden (imandan) nasip ver; bize zulmedenlerden öcümüzü sen al, bize haksızlık yapanlara karşı bize yardım et; karşılaşabileceğimiz musibetler dinimiz hususunda olmasın; dünyayı en büyük tasa kaynağımız ve bilgiden ulaşacağımız son nokta yapma, bize acımayacak kimseleri bize musallat etme.

Allah’ım, hayatımızın en hayırlı kısmı sonu olsun, amellerimizin en hayırlısı en son işlediğimiz amel olsun, günlerimizin en güzeli sana kavuştuğumuz gün olsun; Rabbimiz, bize ölümü de ölümden sonrasını da bereketli kıl.

Allah’ım, sen Rabbimizsin, senden başka ilah yok; sana verdiğimiz söz ve ahide gücümüz yettiği ölçüde bağlı kalmaya çalışıyoruz; yaptığımız kötü işlerden sana sığınıyoruz; bize olan nimetini dile getiriyor, günahımızı itiraf ediyoruz, günahlarımızı bağışla, senden başka günahları bağışlayacak yoktur.

Allah’ım, bağışlamadığın hiçbir günahımız, gidermediğin hiçbir sıkıntımız kalmasın, karşılamadığın hiçbir borcumuz, bu dünya ve ahiret ihtiyaçlarımdan hiçbir ihtiyacımız kalmasın, ey merhametlilerin en merhametlisi.

Allah’ım, bizi doğru yola ilet, bizi takvayla süsle, dünyada da ahirette de bizi bağışla. Senin lütuf ve kereminden temiz ve bereketli bir rızık diliyoruz. Rabbim! Bizi bağışla, günahlarımızı affet, verdiğin rızıktan bizi faydalandır, bize verdiğin nimetleri bereketli kıl, bize gizli kalan her şeyde bize hayır nasip et.

Allah’ım, hayır adına neyi seviyorsan bize de onları sevdir, kötülük adına neden hoşlanmıyorsan bizi de onlardan nefret ettir ve uzaklaştır, bize bahşettiğin İslâm nimetini elimizden alma.

Allah’ım! Sen bizim gizlimizi de açığımızı da biliyorsun, özrümüzü kabul buyur; ihtiyacımızı biliyorsun, istediğimizi ver; ne yaptığımızı biliyorsun, günahlarımızı bağışla! Senden kalbimize doğrudan ulaşan bir iman, doğru bir hakikat bilgisi diliyoruz ki yazdığından başkasının başımıza gelmeyeceğini bilelim ve yazdığına razı olalım.

Allah’ım, ey kalpleri evirip çeviren, kalbimizi dinin üzere sabit kıl. Senden rahmetine nail olmamızı sağlayacak davranışları ve bağışlamana layık olmamızı sağlayacak çabaları bize nasip etmeni diliyoruz, her hayra kavuşmayı ve her günahtan uzak kalmayı, cennete ulaşmayı ve cehennemden kurtulmayı diliyoruz. Senden bizi doğru yola erdirmeni, takvayı, çirkin davranışlardan sakınmayı ve kimseye muhtaç olmamayı diliyoruz. Senden her türlü hayrı diliyor, her türlü şerden sana sığınıyoruz. Bizi umduklarımıza nail et, korktuklarımızdan güvende kıl.

Derleyen: Ahmet Özel / SonPeygamber.İnfo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz